KANGUR MATEMATYCZNY 2018
Pokaz Straży Granicznej - tresura psa służbowego
ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ
Zapraszamy do zapoznania się z treścią nowych wiadomości.
Forward czyli do przodu... 20, 40, 60 cm - mierzymy odległości różnymi sposobami
Labirynty, ścieżki, drogi...
SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE W ASUNACH
21 stycznia 2018 roku w Asunach odbyło się coroczne spotkanie parafialne. Podczas uroczystości wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół gminy Barciany, w tym również uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na lekcje języka ukraińskiego i religii greckokatolickiej. Program artystyczny przygotowały wspólnie Panie: Halina Zinkiewicz i Ewa Kłek. Uczniowie zaprezentowali znane ukraińskie kolędy oraz poezję bożonarodzeniową, wspomnieli również o sytuacji żołnierzy na wschodzie Ukrainy, którzy nie mogą świętować wraz ze swoimi rodzinami. Wszyscy zebrani tradycyjnie podzielili się Prosforą (pszenny chleb - odpowiednik opłatka). Można było pokrzepić się ciepłym barszczem oraz pierogami, które przygotowały miejscowe gospodynie. Po występach uczniów wszyscy zebrani kolędowali wspólnie wraz ze swoim proboszczem o. Igorem Harasimem OSBM oraz przybyłymi na uroczystość o. Mirosławem Pidłypczakiem OSBM i ks. Bogdanem Harasimem.
Joanna Zientek kl. II gimn.: Spotkanie w Asunach było bardzo udane. Spotkaliśmy tam kolegów i koleżanki z innych szkół naszej gminy. Wspólne kolędowanie to dobra integracja.
Ewa Kłek
GIMNAZJALNE "SPOTKANIE W KARNAWALE"
Samorząd Szkolny zorganizował w dniu 19.01.2018 r. „Spotkanie w karnawale”. Zaproszona została młodzież gimnazjalna wszystkich szkół naszej gminy na rozmowy o działalności Samorządów Uczniowskich i na wspólną dyskotekę.
Przyjechali do nas uczniowie z Mołtajn. Atmosfera była ożywiona, było wesoło i głośno.
Po pożegnaniu gości, wieczór i cała noc była tylko dla nas. Młodzież klas II i III gimnazjum nocowała z opiekunami w szkole pod hasłem „Noc z filmem”
Po wspólnej kolacji, wygodnie ulokowani przed ekranem, rozpoczął się seans filmowy. Oglądaliśmy filmy wojenne, sensacyjne, przygodowe i występy kabaretów.
Dla niektórych ta noc była za krótka.
Rano po wspólnej herbacie i zrobieniu porządków, wyruszyliśmy do domów.
Anna Witkowska
V Przegląd Kolęd i Pastorałek
19 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.
Starszych uczniów do konkursu przygotowywała pani Bożena Tomaszewska.
Staś Gutowski pięknie zaśpiewał kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Został laureatem konkursu w kategorii kl. IV-VII. Jego koledzy z klasy – Konrad Kupczak i Kornel Kopyczyński zaprezentowali utwór "Do szopy, hej pasterze…".
Gimnazjalistki - Ola Matanowska i Kinga Łapin - zachwyciły publiczność swoimi umiejętnościami wokalnymi, wykonując wzruszającą kolędę kolędę „Wśród nocnej ciszy…” a reprezentantki kl. VII (Ola Staworko, Justyna Studzińska, Zuzia Zaborowska i Marcelina Szrage) - „Mędrcy świata, Monarchowie”.
W kategorii "przedszkole" - dzieci pod opieką pani Magdy Zaborowskiej wykonały piosenkę świąteczną „Dzyń, dzyń, dzyń”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe.
Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w imprezie oraz serdeczną atmosferę, a uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów.
AT
PROJEKT ERASMUS+ „Fit for the future”
KONCERT PROFILAKTYCZNY - "CZY SŁOWEM MOŻNA ZABIĆ?"
We wtorek, 13.02.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów gimnazjum wszystkich szkół naszej gminy. Goście przyjechali do Barcian na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Program słowno – muzyczny w wykonaniu Jacka Musiatowicza i jego syna Michała wzbudził ogromne zainteresowanie wśród młodzieży i nauczycieli.
Pan Jacek poruszył ważne dla młodych ludzi tematy; poszukiwanie pasji, sposobu na życie i samorealizacji oraz zagrożeń stojących na drodze kariery. Starał się pokazać młodzieży jak kształtować właściwy stosunek do otaczającego nas świata, jak określać system wartości, właściwe postawy życiowe, dobre decyzje i wybory moralne. Artysta często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary, która pomaga przetrwać trudne chwile (utwór „Modlitwa”). Z duma opowiadał o swoim synu Michale i jego wspaniałym talencie (utwór repertuaru wybitnego gitarzysty – Neila Z
Pan Jacek w swoim programie poruszył również ważny temat- relacje z rodzicami, przypomniał o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców, za wszystko to, co dobrego od nich dostajemy.
Finał spotkania z pozoru humorystyczny, zawierał głębszy sens i był zwieńczeniem przedstawionych w programie treści. Pan Jacek zaśpiewał bowiem zabawną bajeczkę o nietoperzu Gacku, który w swoim życiu „cwaniakował” i „cwaniakował” i to „cwaniakowanie” źle się dla niego skończyło.
Taka forma profilaktyki motywuje, żeby kierować swoim życiem w sposób mądry i odpowiedzialny.
A. Witkowska
WALENTYNKI
14 luty
- to dzień czerwonych serduszek.
W naszej szkole Samorząd Szkolny przygotował dekoracje i kolorowe motywatory „Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej”.
W czasie przerw funkcjonowała walentynkowa poczta.
Przez cały dzień panowała atmosfera życzliwości, tajemniczych uśmiechów, a walentynkowe życzenia niech pozostaną na dłużej.
„Miłość jest piękna niczym róże,
Nie taka mała tylko ta duża.
Miłość jest w ptakach,
Miłość jest w drzewach,
Miłość ma wszystkie kolory nieba.
Kocha się drzewo, kocha się ludzi,
W miłości nigdy nikt się nie nudzi.”A. Witkowska
WYJAZD DO OLSZTYNA I OSTRÓDY
13 stycznia 2018 roku czterdziesto dwu osobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Barcianach wyjechała na wycieczkę do Olsztyna i Ostródy.
W Ostródzie uczniowie poznawali podstawy akrobatyki w największym w tej części kraju parku trampolin Jumping Zone. W Olsztynie obcowali ze sztuką w BWA Galeria Sztuki. Mogli tam obejrzeć prace artystów zgłoszone na X Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta.
Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Mam talent, rozwijam pasje…” finansowanego ze środków Fundacji PZU.
Krystyna Drążek
Poranne kursy dowozu dzieci do Zespołu Szkół w Barcianach od 12.02.2018 r. do 22.06.2018 r.
KURS I Czaczek 6:25 Gradowo 6:30 Gęsie Góry 6:35 Szkoła Barciany 6:40 KURS II Cacki 6:55 Główczyno 6:58 Gęsiki 7:02 Suchawa 7:10 Szkoła Barciany 7:20 KURS III Pastwiska 6:35 Stary Dwór Barciański 6:45 Szkoła Barciany 6:50 ............................................................................................
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku.
Nasza szkoła upamiętniła to wydarzenie 18 i 19 stycznia, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Dzieci z najmłodszych klas przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować.
Do występu dzieci przygotowały panie wychowawczynie: Magdalena Zaborowska, Ewa Wrona i Elżbieta Strąk. Uroczystość wypadła pięknie, uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków.
Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
Więcej zdjęć dostępnych w GALERII ZDJĘĆ.
M. Zaborowska
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
UDZIAŁ W KĘTRZYŃSKIEJ LIDZE SZKOLNEJ
Dnia 20 stycznia odbył się czwarty turniej Kętrzyńskiej Ligii Szkolnej. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund, tempem 15min na partię dla zawodnika. W turnieju wzięło udział łącznie 42 zawodników. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Monika Filipiak, Magdalena Oracz, Konrad Czapliński, Andruszewicz Szymon, Aleksandra Kowalewska, Michał Kowalewski, Konrad Nowakowski i Maciej Nowakowski. M. Zaborowska
.........................................................................................................................................................................................................................................................
BAL KARNAWAŁOWY
Dnia 12.01.2018 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 0 - IV.
Tegoroczna zabawa wzbudziła u najmłodszych wychowanków naszej szkoły wiele radości. Odświętnie udekorowana sala gimnastyczna stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Wśród uczestników trudno było rozpoznać uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiały wcielenie się w ulubione postaci. Dostarczały emocji, budziły zaskoczenie i zachwyt. Prowadzący bal animatorzy z "Gwarka" z Pięknej Góry zachęcali do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. Rodzice zadbali o smaczne przekąski i napoje.
Zabawa karnawałowa była udana. Królową balu została Oliwia Sygward, królem - Wojciech Gorczyca - oboje z klasy III. Dodatkową atrakcję stanowił basen z piłeczkami.
Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.
Więcej zdjęć dostępnych po kliknięciu na
Elżbieta Strąk
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
26 Finał WOŚP Barciany
W 26 edycji WOŚP czynnie zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele SP Barciany. Pieniądze do puszek zbierali wolontariusze: Aleksandra Kowalewska, Patrycja Całuch, Kinga Łapin, Aleksandra Matanowska. Nasi uczniowie zebrali w sumie ponad 1 tys. zł. Nauczyciele ( Ewa Wrona, Elżbieta Strąk) wspierali Drużynę Szpiku, a licytacje prowadził Witold Bogdanowicz wraz z Panią Małgorzatą Kłaczko-Dyjas. W części artystycznej występowali Konrad Kupczak, Stanisław Gutowski oraz Kornel Kopyczyński przygotowani przez Panią Bożenę Tomaszewską. Wspólny wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli przyniósł kolejny rekord w naszej gminie (ponad 22 tys. zł).
ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ
Uczniowie klas II-III Szkoły Podstawowej uczą się podstaw programowania z Fundacją Orange i Stowarzyszeniem Mistrzów Kodowania. Zajęcia odbywają się w ramach projektu "Zaprogramuj Przyszłość". Trenerzy przygotowali nauczycieli do prowadzenia lekcji z programowania i wykorzystywania umiejętności cyfrowych w praktyce. Szkoła otrzymała zestawy do programowania atrakcyjnych zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety. Wszyscy uczestnicy w trakcie takiego spotkania mieli okazję poznać podstawy programowania i rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Nauka programowania, oprócz nauki komend programistycznych, umożliwia dzieciom zdobycie także innych umiejętności niezbędnych na każdym etapie procesu edukacyjnego, takich jak trening umiejętności rozwiązywania problemów, rozwijanie myślenia praktycznego i abstrakcyjnego. Nauka skupiania uwagi i cierpliwości poszukiwania własnej drogi. Zajęcia prowadzone będą przez Panią Magdalenę Zaborowską. Czeka nas fantastyczna zabawa!
...........................................................................................................................................................................................
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Kochani,
Niech ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia będzie dla Was okresem spokoju, radości i pozytywnego myślenia. Niech bliskość wyjątkowych osób, z którymi je spędzicie, dostarczy Wam siły na podjęcie wyzwań nowego roku i mierzenie się ze wszystkim, z czym przyjdzie Wam się zmierzyć. Niech niezwykłe chwile na długo zostaną w Waszej pamięci i będą źródłem niepokonanej woli czynienia życia piękniejszym każdego dnia.
Niech czas nadchodzących Świąt napełni Was wiarą w piękno świata, lepsze jutro i dobro wszystkich dookoła – tego Wam życzymy na Boże Narodzenie.
Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej
im. Straży Granicznej
w BarcianachPozostałe zdjęcia dostępne są w GALERII ZDJĘĆ - JASEŁKA
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W PIĘKNEJ GÓRZE
11 grudnia 2017 r. 6-latki i 5-latki wraz z wychowawczyniami: p. M. Zaborowską, p. I. Połubińską odwiedziły Mikołaja w jego mazurskiej wiosce w Pięknej Górze koło Giżycka.
Na dzieci czekała moc atrakcji w iście mikołajkowej, przepięknej scenerii. Nie było czasu na nudę! W Cukierni Pani Mikołajowej upiekły pachnące pierniczki. Zanim spotkały się z Mikołajem musiały przejść przez Gwiazdkowy Komin - ogromny labirynt, przez który musiał przejść każdy uczeń, aby dostarczyć świąteczny prezent rodzinie Nowaków i Kowalskich.
Zanim spotkały się z Mikołajem odwiedziły Komnatę Tradycji, poznały bożonarodzeniowe tradycje, a na Placu Zabaw im. Rudolfa Czerwononosego dały się porwać w wir zabaw z Elfami.
W końcu przyszedł długo wyczekiwany moment i maluchy spotkały się z Mikołajem. Rozmowom i opowieściom nie było końca.
W świątecznej, ciepłej atmosferze, magicznej scenografii, przy dźwiękach kolęd Elfy zapewniły dzieciom wiele atrakcji i niezapomnianych chwil. Była to dla nich super zabawa. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach.
M. Zaborowska
................................................................................................................................................................................................................................................................
HUMANIŚCI NA START!
13 grudnia 2017 roku 36 uczniów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej stanęło w szranki o tytuł najlepszego polonisty w szkole, województwie, a może nawet w kraju. Uczestnicy zmagali się z zadaniami z zakresu m.in. czytania ze zrozumieniem, składni, fleksji i słowotwórstwa.
Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, odkrywa ich uzdolnienia i talenty, a także pomaga uczestnikom zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o stypendium i Nagrodę Wójta Gminy Barciany.
Życząc sukcesów, z niecierpliwością czekamy na wyniki.
E. Kudzin
.........................................................................................................................................................................................................................................................
ŚCISŁE UMYSŁY NA START!
W środę 22 listopada 2017 roku odbyła się XXIII edycja ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny. Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru wypełniali uczniowie od klasy II. Zadania konkursowe nie wymagały dużej wiedzy szkolnej, raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów.
Alfik Matematyczny to popularny konkurs wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.
Życzymy sukcesów!
H. Piórkowska
...........................................................................................................................................................................................
ZAPOBIEGAJMY POŻAROM - konkurs plastyczny
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie pt. ”Zapobiegajmy pożarom” przez Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.
Jak zawsze komisja na etapie szkolnym miała bardzo trudny wybór. Prac plastycznych było dużo, wykonanych ciekawą i pomysłową techniką. Regulamin pozwolił wysłać tylko po 3 prace z każdego poziomu. Ale szczęście dopisało i na etapie powiatu dwie nasze prace zostały wyróżnione. Jest to praca Wojtka Kowalczuka z kl. „0” i Joanny Zientek z II klasy gimnazjum.
Nagrodzeni uczniowie odebrali nagrody 12 grudnia 2017 r. w Kętrzynie, w siedzibie Powiatowego Domu Kultury.
Zwycięzcom gratulujemy.B. Tomaszewska
................................................................................................................................................................................................................................................................
MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA TALENTÓW
W minioną niedzielę 10 grudnia 2017 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Barcianach odbyła się „MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA TALENTÓW”. Była to impreza rekreacyjno-sportowa, której celem było promowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania wśród uczniów, ich rodziców i społeczności lokalnej naszej gminy.
Podczas tego przedsięwzięcia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy zapewnili ciekawą zabawę mikołajkową dla najmłodszych, starsi mogli skorzystać z usług punktu medycznego, który oferował pomiar ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi, obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez miejscowych strażaków. Najbardziej wysportowani stawali w szranki rodzinnych konkurencji sportowych. Oprócz tego odbył się konkurs dla klas, w którym uczestniczyli uczniowie i ich rodzice oraz wychowawcy.
Zadaniem każdej klasy było przygotowanie stoiska ze zdrową żywnością i tu wszyscy prześcigali się w pomysłach nakrycia stołu, a także wykwintnie przyrządzonych potraw. Przechadzając się wśród barwnych stoisk odczuwało się iście świąteczną, rodzinną atmosferę. Kolejnym zadaniem dla klas było przygotowanie plakatów promujących zdrową żywność oraz okrzyków zachęcających do spożywania większej ilości warzyw i owoców w swojej diecie. I z tego zadania każda klasa wywiązała się wzorowo. Uczestnicy swoją pomysłowością zaskoczyli jury. Ostatnim zadaniem była prezentacja bogów Olimpu oraz symboli olimpijskich. Jury miało niemało pracy oceniając wszystkie konkurencje. Ostatecznie ogłosiło swój werdykt, i tak:
- I miejsce zajęła kl. III SP
- II miejsce - kl. II SP
- III miejsce – kl. 0
- IV miejsce – kl. IV SP
- V miejsce – kl. VI SP
- VI miejsce – kl. II gimnazjum i V SP
- VII miejsce – kl. III gimnazjum
- VIII miejsce – kl. VII SPWszystkim należą się gratulacje za ciekawe pomysły, smakowite potrawy i dużo pozytywnej energii.
W rywalizacji sportowej wzięły udział rodziny z naszej gminy i szkoły. Zgłosiło się 21 trzyosobowych drużyn, by aktywnie, z uśmiechem na twarzach sprawdzić się w trzynastu różnych konkurencjach. Były to między innymi: tunel, szczudła, slalom na miotle, przejażdżka, odbij lotkę, zgaduj zgadula. Z pozoru łatwe konkurencje wymagały od uczestników w bardzo różnym wieku: koncentracji, umiejętności pracy w zespole, szybkości, celności, ducha rywalizacji.
Wszystkie rodzinki poradziły sobie doskonale, w większości konkurencji zdobywały maksymalną ilość punktów. Najbardziej wyróżniły się cztery drużyny, dwie z nich zdobyły maksymalną ilość punktów, dwie kolejne straciły tylko po jednym punkcie. Dlatego też, aby wyłonić trzy pierwsze miejsca przeprowadzono dogrywki o pierwsze i trzecie miejsce.
Ostatecznie trzy najlepsze drużyny to: Sweet Tigers, Super Mocni i Drużyna Majki.
Choć było to niedzielne popołudnie, to warto było przyjść i wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wielu przybyłych z niecierpliwością czeka na kolejną tego typu imprezę.
Nagrody w konkursach ufundowało PZU.
Pozostałe zdjęcia dostępne są w galerii MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA TALENTÓW.
E. Kłek, K. Kaliszewska
............................................................................................................................................................................................
WYJAZD DO OLECKA
Dnia 18 listopada 2017 roku dwudziestoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Barcianach miała możliwość pod opieką nauczycieli po raz kolejny skorzystać z Centrum Sportowo-Kulturalnego w Olecku w ramach projektu „Mam talent, rozwijam pasje”.
Do Olecka wyjechaliśmy wcześnie rano, mając w perspektywie sobotę spędzoną w bardzo aktywny sposób. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy.
Od godziny 9.30 mieliśmy do dyspozycji halę sportową i stoły do tenisa. Próbowaliśmy swoich sił w badmintonie i tenisie stołowym. Potem dodatkowo mogliśmy jeszcze korzystać z siłowni i sali do gry w squasha, a także pograć w piłkę nożną.
Największym jednak powodzeniem cieszyła się ścianka do wspinaczki. Pod okiem przesympatycznej pani instruktor wspinaliśmy się na ściankę o wysokości 9,4 m. Trening na takiej ściance to niewątpliwie lekcja koncentracji, cierpliwości, umiejętności panowania nad emocjami i walki ze swoimi słabościami. Dla wielu z nas udało się wejść na sam „szczyt”.
Po tak intensywnym wysiłku mogliśmy sobie pozwolić na solidny obiad, a nawet deser.
Ostatnią atrakcją tego dnia było korzystanie z basenu. Woda, pływanie, jacuzzi, a także sauna pozwoliły naszym mięśniom odpocząć.
Zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie dotarliśmy do Barcian, a potem do naszych domów.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki.
Katarzyna Kaliszewska
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FINAŁ KONKURSU EKOLOGICZNEGO FUNDACJI WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH
W dniu 08.12.2017 r. uczennice klasy III gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Barcianach - Aleksandra Matanowska oraz Kinga Łapin - wzięły udział w finale gimnazjalnego konkursu ekologicznego przygotowanego przez FWJM w Giżycku. Do zmagań stanęło 40 finalistów wyłonionych w eliminacjach szkolnych przez jury. Reprezentowali oni szkoły z terenu działania fundacji poczynając od Pisza poprzez Giżycko, Węgorzewo po Barciany i Korsze. Po pisemnych i ustnych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców tegorocznej edycji. Uczennice naszej szkoły przygotowane do konkursu przez Panią Małgorzatę Bogdanowicz znalazły się wprawdzie poza podium, ale w czołówce stawki.
Był to pierwszy start w tym konkursie naszych uczniów, świetna okazja do poszerzenia wiedzy i sprawdzenia umiejętności.
.................................................................................................................................................................................................................
ODPOWIEDZIALNI I BEZPIECZNI
Praca wychowawcza i profilaktyczna szkoły polega między innymi na utrzymywaniu kontaktów z przedstawicielami organów ścigania.
Współpraca szkoły z policją stwarza możliwość wymiany informacji i rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem i dobrem uczniów.
W czwartek – 7 grudnia odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży naszej szkoły z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji z Kętrzyna; oficer prasowy mł. asp. P. Ewelina Piaścik, specjalista do spraw nieletnich, asp. sztab. p. Monika Danielak i dzielnicowy sierż. szt. p. Radosław Rafalski.
Prelekcję na temat zagrożeń wynikających z niebezpiecznych zabaw, niewłaściwych zachowań wysłuchali uczniowie klas II, III i IV. Natomiast uczniowie klas V, VI, VII oraz młodzież gimnazjum uczestniczyła w spotkaniu na temat odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne, na temat demoralizacji, spożywania alkoholu i zażywania środków odurzających, a także przemocy i agresji.
Taka forma profilaktyki ma ogromny wpływ nie tylko na klimat życia szkolnego, ale także pozaszkolnego naszych uczniów.
A. Witkowska
..........................................................................................................................................................................................................................................................
MIKOŁAJKOWY DZIEŃ
Wszyscy czekaliśmy na dzień 6 grudnia – na spotkanie ze świętym Mikołajem. Już wcześniej Samorząd Uczniowski poinformował wszystkich, że w tym dniu na uczniów czekają niespodzianki.
Od rana w szkole było „czerwono” od mikołajkowych czapek.
I zaraz pojawił się Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Z każdym się przywitał i każdego obdarował słodkim smakołykiem. A Samorząd Uczniowski z okazji mikołajkowego świętowania przygotował kiermasz ze smacznymi ciastami i świątecznymi świecidełkami.
Było pysznie i wesoło!
A. Witkowska
.................................................................................................................................................................................................................
„MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA TALENTÓW”
Dnia 10.12.2017 r. /niedziela/ o godz. 15.00 odbędzie się „MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA TALENTÓW” – impreza rekreacyjno - sportowa promująca zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie połączona z zabawą mikołajkową. W imprezie biorą udział instytucje lokalne. Podczas olimpiady będzie możliwość skorzystania z usług medycznych takich jak: mierzenie ciśnienia, mierzenie poziomu cukru itp. Organizatorzy zapewniają udział w konkurencjach sportowych, fitness na trampolinach, oraz zabawę mikołajkową dla dzieci. Na uczestników czekają nagrody i medale. PUNKTACJA / REGULAMIN / OŚWIADCZENIE i więcej...
...........................................................................................................................................................................................
MAM TALENT 2017
16 listopada 2017 r. po raz kolejny odkrywaliśmy talenty wśród uczniów naszej szkoły. Do konkursu zgłosiły się trzy grupy taneczne złożone z samych dziewczynek. Po obejrzeniu układów tanecznych i burzliwym posiedzeniu, jury zakwalifikowało do etapu gminnego dwa zespoły: KROPECZKI i ŚNIEŻKI.
24 listopada zespoły wystąpiły w gminnym konkursie MAM TALENT.
W kategorii ZESPOŁY KL. IV – VI KROPECZKI zajęły I miejsce a ŚNIEŻKI - II miejsce.AT
................................................................................................................................................................................................
Udział w I Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej
Szkołę reprezentowało 5 zespołów.
"Rota Strzelcza" - uczniowie: Staś, Kornel, Daniel i Dawid z klasy VI zaśpiewali "Piechotę" i zajęli II miejsce w swojej kategorii wiekowej.
"Warmianki" - Justyna, Ola, Zuzia i Julita z klasy VII zaśpiewały piosenkę "Polskie kwiaty"... i wyśpiewały III miejsce.
"Stokrotki" - najmłodsi nasi koledzi i koleżanki z "zerówki" - Emilka, Milena, Lena, Anielka, Lena, Filip i Mateusz śpiewając "Bo to nasz kraj" - zajęli I miejsce w kategorii Przedszkole + kl "0".
II miejsce w kategorii kl. I-III SP zajął zespół "Wiolinki" za wykonanie piosenki "Serce w plecaku". W zespole zaśpiewali wspólnie: Ola, Julia, Kornelia, Oliwia, Dawid, Antek, Maciek i Wojtek z klasy III SP.
Klasę II SP reprezentowały: Ola, Justyna, Monika, Magda i Maja. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę "Nasza najpiękniejsza".
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.AT
............................................................................................................................................................................................
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
23 listopada 2017 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Konkurs ten na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych. W tegorocznej edycji udział wzięło dwadzieścioro pięcioro uczniów z klasy drugiej, trzeciej i czwartej.
Cele konkursu:
- popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów,
- propagowanie idei pięknego czytania,
- rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów,
- stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie
ich z umiejętnościami rówieśników.
Ocenie podlegała technika czytania oraz środki artystycznego wyrazu.
„Mistrzem Pięknego Czytania” została Patrycja Całuch z klasy IV. Towarzyszyć jej będzie trzech wicemistrzów w kolejności:
- Oliwia Sygwart, klasa III,
- Wojciech Gorczyca, klasa III,
- Aleksandra Lizak, klasa II.
Gratulujemy!
Za pomoc w przeprowadzeniu konkursu dziękuję p. Ewie Kudzin i p. Ewie Wronie.
Krystyna Drążek
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
Wybory do Samorządu Szkolnego już za nami.
Zgłosiło się 23 kandydatów. W głosowaniu wzięło udział 97 osób; w tym uczniowie i nauczyciele. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie:
Maria Radawiec
Katarzyna Górecka
Marcelina SzrageOto wyniki głosowania:
największą liczbę głosów otrzymał:
1. Cyprian Patecki kl. II gim. - 46
następnie:
2. Natalia Baran kl. III gim. - 35
3. Olga Staworko kl. 7 - 29
4. Aleksandra Matanowska kl. III gim. - 23
5. Magdalena Jarmoła kl. III gim. - 19Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
A. Witkowska
..........................................................................................................................................................................................................................................................
Apel szkolny
Na apelu szkolnym podsumowano wyniki konkursu na najwyższą frewencję w miesiącu październiku. Uczniowie za 100% obecność na zajęciach szkolnych otrzymali drobne upominki.
A oto wyniki rywalizacji klasowej:
I m-ce - klasa III gim.
II m-ce - klasa II gim.
III m-ce - klasa 7.........................................
4 listopada z okazji Święta Niepodległości został rozegrany II Turniej Szachowy Dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. W zmaganiach brało udział około 350 osób, wśród nich znalazły się uczennice klasy II SP - Magda Oracz i Monika Filipiak. Dziewczynki konkurowały ze 112 rówieśnikami z klas I-III. Magda ze swoim wynikiem znalazła się w połowie stawki, a Monika zajęła zaszczytne V miejsce.
Monika wzięła też udział w turnieju szachowym z okazji Święta Niepodległości i 660-lecia Kętrzyna o Puchar Burmistrza Miasta. W swojej kategorii wiekowej (do lat 8) zajęła I miejsce.
Dyrektor złożył gratulacje młodziutkim mistrzyniom, a uczniowie nagrodzili młodsze koleżanki gromkimi brawami.
AT
..........................................................................................................................................................................................................................................................
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
9 listopada gościliśmy w naszej szkole działaczy, wolontariuszy z fundacji SNAP - (Stop: Narkotykom, Alkoholizmowi, Przemocy) p. Piotra Stępniaka, p. Małgorzatę Wnuk - Lipińską i p. Łukasza Chmieleckiego.
Spotkanie to miało na celu uświadomić młodzież o zagrożeniach, z jakimi może spotkać się każda młoda osoba.
Pani Małgorzata i pan Piotr, opowiadając o swojej przeszłości, starali się pokazać młodzieży konsekwencje nieodpowiedniego trybu życia, jednocześnie pokazując swoją przemianę i wskazując dobrą drogę wyjścia.
Goście mówili, o swoich doświadczeniach z alkoholem, przemocą, narkotykami, dopalaczami oraz cyber-przemocą.
Taka forma lekcji z profilaktyki, oparta na świadectwie życia i atrakcyjnej formie przekazu - muzyka, śpiew, pokaz audiowizualny - spotkała się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
A. Witkowska
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Nasze plastyczno-poetyckie sukcesy
Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez artystę plastyka, mgr sztuki i pedagoga – Katarzynę Marię Kullman, która w tym roku obchodzi 23 – lecie swojego Studia Technik Plastycznych w Warszawie. Konkurs zatytułowano „Wiersze o barwach”, a zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej oraz napisanie wiersza w języku polskim i języku mniejszości narodowej lub gwarze. Zarówno w wierszu jak i na obrazie należało pokazać piękno miejsca, w którym się mieszka.
Maria Radawiec i Joanna Zientek, uczennice klasy II gimnazjum, sumiennie przygotowywały się do konkursu. Najpierw powstawały wiersze w języku polskim i ukraińskim, następnie dziewczyny malowały swoje obrazy.
Na konkurs wpłynęło 47 prac uczniów z Polski. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca, jedną nagrodę specjalną oraz 6 wyróżnień. Wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennica – Joanna Zientek za wiersz i pracę plastyczną pod tytułem „Mazury”.
Kiedy dowiedziałyśmy się o konkursie, postanowiłyśmy wziąć w nim udział. Napisałyśmy wiersze o zaletach naszego miejsca zamieszkania w języku polskim i ukraińskim, a także malowałyśmy prace plastyczne ilustrujące utwory liryczne. Było to dla nas niesamowite doświadczenie. Jesteśmy dumne z naszych osiągnięć.
Marysia Radawiec i Asia Zientek, kl. II gim
E. Kłek............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec osiemnastego wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria korzystając z osłabienia naszego kraju, podzielili jego ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy.
Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny.
Naród pozbawiony własnego państwa, rozdarty przez zaborców i intensywnie wynaradawiany, zachował mimo tych działań jedność i tożsamość. Polaków zamieszkujących zarówno ziemie etnicznie polskie, jak i tych, którzy żyli na terenach narodowo mieszanych, łączył wspólny język, świadomość narodowa oraz pragnienie utrzymania tradycji i starych obyczajów.
Polska, wykreślona z mapy świata, pozostała w sercach i w myślach Polaków. Daremne jednak były próby wyzwolenia Ojczyzny – powstania zbrojne kończyły się przegraną z przeważającymi siłami wroga. Ten ciężki okres niewoli trwał ponad 120 lat.
Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia.
Polacy musieli walczyć w szeregach wrogich armii. Ci, którzy żyli w zaborze rosyjskim, walczyli po stronie rosyjskiej, ci z zaborów niemieckiego i austriackiego – po stronie przeciwnej.
Walczyli i ginęli Polacy w obcych armiach z wiarą, że walka przyniesie Polsce niepodległość. I szli na wojnę wierząc, że spełnią się ich marzenia.
Zmagania wojenne trwały ponad cztery lata i zakończyły się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji, której przywódcy uznali prawo narodu polskiego do niepodległości. Unieważniono również umowy o rozbiorach Polski przez Rosję, Prusy i Austrię.
Dzięki tym wydarzeniom oraz poparciu naszych spraw przez Stany Zjednoczone, Francję i Anglię powstało w listopadzie 1918 roku niepodległe PAŃSTWO POLSKIE.
Polska po ponad stu dwudziestu latach niewoli pojawiła się znowu na mapach świata.
11 listopada 1918 roku rozbrojono niemiecki garnizon w Warszawie, co stanowiło symbol uwolnienia Polski od znienawidzonej okupacji. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad siłami zbrojnymi. Stąd właśnie 11 listopada jest Świętem Niepodległości Polski.
Dziś, z perspektywy prawie stu lat, patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność, nikt za nas i bez nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.
H. Piórkowska
...........................................................................................................................................................................................
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie