
Z okazji obchodzonego po raz 12. Dnia Papieskiego w naszej szkole również nie zabrakło akcentu nawiązującego do wydarzenia sprzed 34 lat, czyli wyboru na Papieża Kardynała z Polski, Karola Wojtyły.
Uczniowie – młodsi i starsi – mieli możliwość obejrzeć w świetlicy film o Janie Pawle II, jak też chwilę zastanowić się nad nauką Wybitnego Rodaka dotyczącą roli rodziny w życiu każdego z nas. Myśli te zostały umieszczone na wystawie poświęconej Papieżowi Rodzin, a przygotowanej przez panie: Reginę Bieńko i Joannę Dziadyk.
R.B.
“Jan Paweł II naznaczył historię. Wspominany będzie jako jeden z tych mężów, którzy wskazali drogę wolności i sprawiedliwości i którzy dążyli do niej ze wszystkich sił. W momencie głębokiego poruszenia myśl biegnie ku nadzwyczajnemu wkładowi, jaki wniósł on do przezwyciężenia podziału między Wschodem i Zachodem, ku jego niezmordowanemu zaangażowaniu na rzecz ładu światowego opartego na zasadach i celach pokoju (...). Wszystkim nam przekazywał on nadzieję i zaufanie. Wyrył sumienia wartościami nadającymi sens i godność życiu osób oraz społeczności. Jan Paweł II wierzył w moc ducha i swoją nieprzezwyciężoną odwagą oraz pogodą w cierpieniu dał świadectwo siły, która pozwala stawić czoło każdej przeszkodzie, czynić dobro w każdej sytuacji. Będzie on żyć w naszych sercach, we wdzięczności za jego świadectwo, za jego przykład.”
CARLO AZEGLIO CIAMPI były prezydent Włoch po śmierci Jana Pawła II, 2 IV 2005 r.
“Jan Paweł II – mogę to powiedzieć jako katolik, nie jako minister spraw zagranicznych – odegrał historyczną rolę, wyznaczając pozycję Kościoła u schyłku komunizmu sowieckiego. Jego przekonania społeczne i europejskie są bardzo silne, ale mam czasem kłopoty z jego poglądami na Kościół.”
JOSCHKA FISCHER Minister spraw zagranicznych Niemiec
“Wszystko, co stało się w ostatnich latach w Europie Wschodniej, nie byłoby możliwe bez obecności tego Papieża i bez niebywale istotnej roli, w tym politycznej, jaką odegrał on na światowej scenie.”
MICHAIŁ GORBACZOW były sekretarz Komitetu Centralnego KPZR
wypowiedź z 1992 r.
“Widziałem się z nim po raz pierwszy w kwietniu 1990 roku, kiedy przyjechał tutaj z pielgrzymką. Nagle uświadomiłem sobie, że spowiadam się przed nim, choć nie mam w zwyczaju chodzić do spowiedzi, bo nie jestem praktykującym katolikiem. Ale odczuwałem taką potrzebę, ponieważ z osoby Papieża emanuje ogromne pragnienie zrozumienia drugiego człowieka.”
VACLAV HAVEL były prezydent Czech
“Pamiętam ten dreszcz, kiedy Papież, cytując List do Tesaloniczan: “Ducha nie gaście”, wzywał do wytrwania w nadziei, która daje moc. Dla mnie, jako ewangelika, ta homilia była także ważna z jeszcze jednego powodu. Otóż Papież nie zapomniał poświęcić nam uwagi, wzywając do dialogu z “naszymi braćmi chrześcijanami”. I za to jestem Mu wdzięczny.”
JERZY BUZEK były premier Polski o wizycie Jana Pawła II w Krakowie w 1979 r.
“W 1999 r. w Elblągu zostałem wyznaczony przez ks. Mirosława Mikulskiego, kapelana sportu polskiego, do wręczenia daru Ojcu Świętemu. Kiedy zbliżyłem się do Niego, nagle straciłem poczucie miejsca i czasu.(...) Miałem szczęście dłużej rozmawiać z Papieżem w Watykanie. Jego siła wewnętrzna robi niesamowite wrażenie.”
ROBERT KORZENIOWSKI 4-krotny medalista olimpijski
dla “Księgi Świętych, nr 12/2003
“Przez przyznanie się, iż jest Polakiem (...) i kierowany niemal proroczymi motywami, Jan Paweł II zaznaczał, że jest pierwszym słowiańskim papieżem. Chciał podkreślić, że kościół jest Kościołem ludzi i dla ludzi. Jest to Kościół konkretnych ludzi i dla konkretnych ludzi, którzy są chrześcijanami i przez to obywatelami świata, ale jednocześnie mają biały, żółty bądź czarny kolor skóry; są Polakami albo Niemcami, Słowianami, Germanami bądź potomkami Rzymian.
FRANCESCO COSSIGA były premier i prezydent Włoch
(za: “Te chwile tworzą historię”, Jedność-Herder, Kielce 2000)
"(...) prawdopodobnie jest najbardziej otwartym i zaangażowanym człowiekiem naszych czasów. Udało Mu się przeprowadzić Kościół z dwunastego w dwudziesty wiek. Jan Paweł II pomógł zrozumieć kościołowi katolickiemu, że prawdziwej i uniwersalnej harmonii nie da się osiągnąć przez narzucanie wszystkim innym swojej własnej wiary, lecz przez gotowość do prowadzenia dialogu."
SZIMON PERES były premier Izraela
(za: “Te chwile tworzą historię. Spotkania z Janem Pawlem II”, Jedność-Herder, Kielce 2004)
Wypowiedzi o Papieżu zaczerpnięto z “Kroniki Pontyfikatu”, wydawca AGORA SA .