Uczniowie Zespołu Szkół w Barcianach byli uczestnikami projektu realizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie „Mieszkam na terenie chronionym – prawa i obowiązki”. W czwartek 5 września klasy gimnazjalne wzięły udział w kilkugodzinnych wykładach prowadzonych przez wykładowców SGGW, podczas których zdobywali wiedzę teoretyczną na temat obszarów chronionych Natura 2000. Następnego dnia odbyły się praktyczne zajęcia w terenie.
6 września 2013 roku wraz z wykładowcami i opiekunami: Paniami Ewą Kłek, Małgorzatą Bogdanowicz i Panem Mirosławem Szyszko wyjechaliśmy na wycieczkę poznać zasoby przyrodnicze Ostoi Warmińskiej. Widzieliśmy pole z wieloma wiekowymi dębami, rosnącymi pojedynczo na całym obszarze. Prowadzący opowiedział nam, że kiedyś ludzie pracując ciężko w polu potrzebowali odpocząć w cieniu, sadzili więc drzewa.
Następnie w ciszy wędrowaliśmy przez las, by dotrzeć do torfowiska. W pewnym momencie było słychać pojedyncze okrzyki i śmiech osób, które wpadły w grząskie podłoże mokradeł. Trudno nam było skupić się na tym, co mówili przewodnicy, ponieważ każdy myślał gdzie stanąć, by nie zapadać się w bagna. W końcu ktoś wpadł na pomysł, by stawać przy nielicznych i bardzo wątłych drzewkach, przy których podłoże było suche. Widzieliśmy tam rośliny chronione, m.in. rosiczkę, czermień błotną, orlicę pospolitą, oraz widłaka goździstego. Są to rośliny objęte ochroną. Poznaliśmy również wiele neofitów – roślin przybyłych z zimnych rejonów świata.
Badaliśmy temperaturę, pH i stężenie jonów w torfowisku, świadczące o zanieczyszczeniach.
Na koniec spotkania udaliśmy się na ognisko. Ciasteczka i kiełbaski szybko znikały. Prowadzący przeprowadzili wśród chętnych konkurs wiedzy z omawianych zagadnień. Trzy osoby zostały nagrodzone książkami i pendrive'ami. W drodze powrotnej wymienialiśmy się wrażeniami z wyprawy. Po powrocie do szkoły poszliśmy do klas i dzieliliśmy się wrażeniami. Cieszę się, że brałam udział w tym projekcie.
Wiktoria Czerwińska
*****
A oto wrażenia innych uczestników projektu…
Myślę, że wycieczka była bardzo interesująca. Zaciekawił mnie fakt, że niedaleko mojego miejsca zamieszkania mogę znaleźć tereny, na których rosną gatunki chronione. Moim zdaniem wyprawa pomogła nam, jako uczniom, poznać i zrozumieć, że ochrona przyrody jest bardzo ważna. Rzadkie rośliny, ciekawe zwierzęta oraz cała oprawa, którą przygotowali wykładowcy SGGW sprawiła, że zainteresowałam się tematyką chronienia natury.
Bardzo niezwykłą częścią wyprawy była chwila, gdy znaleźliśmy się na torfowisku. O mało nie zostawiliśmy na nim butów. Nikt nie wyszedł z tego miejsca z suchym obuwiem. Nigdy wcześniej nie widziałam rosiczki okrągłolistnej w jej naturalnym środowisku życia. Panowie opowiadali o tym, co nas otacza, a my uważnie słuchaliśmy. Dowiedzieliśmy się także, że żurawina, to niewielka roślina, która rośnie na podłożu torfowym. Grupę zaciekawiła roślina o nazwie „pijanica”. Na skraju lasu panowie pokazali nam szczawik zajęczy.
Po leśnej przechadzce udaliśmy się na ognisko. Tam chętni mogli powalczyć o atrakcyjne nagrody, sprawdzając, co zapamiętaliśmy z całego projektu. Później dostaliśmy pyszne kiełbaski, które zjedliśmy z apetytem. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.
Maria Matanowska
*****
Wycieczka w ramach projektu „Mieszkam na terenie chronionym - prawa i obowiązki”, była udana oraz interesująca. Rozszerzyłam swoją wiedzę dotyczącą roślin runa leśnego. Najbardziej zainteresowała mnie żurawina rosnąca na torfowisku. Cieszę się , że wyprawa była zorganizowana do lasu. Dzisiejsza młodzież rzadko bywa w lesie, a takie dodatkowe „lekcje” są rozwijające. Pracownik naukowy SGGW w interesujący sposób opowiadał nam o przyrodzie lasu. Zademonstrował nowoczesny sprzęt np. do mierzenia krótkich odległości, PH wody itp., co bardzo mi się podobało.
Wycieczka była jednym z lepszych wyjazdów. Bardzo mi się podobała i sądzę, że na długo pozostanie w mojej pamięci .
Angelika Krzos
******
Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa. Zachwyciły mnie barwy lasu. Interesujące było również chodzenie po torfowisku. Według mnie taka wyprawa pomaga dostrzec nam piękno przyrody, którego często nie zauważamy. Roślinność, zwierzęta małe jak i te duże pozytywnie mnie zaskoczyły. Flora jaka tam występowała cieszyła oczy. Wszystko było naturalne. Rzadko widuję coś takiego jak rosiczki, orlicę pospolitą czy czermień błotną. Dostaliśmy bardzo smaczne kanapki, napoje i owoce. Panowie opowiadali nam ciekawostki, oczywiście uważnie słuchaliśmy.
Na koniec zaproszono nas na ognisko. Zjedliśmy i nadszedł czas, by zbierać się do domu. Chciałabym zostać tam trochę dłużej, ale niestety wszystko co dobre, szybko się kończy.
Katarzyna Kostyk
*****
Wycieczka była bardzo interesująca. Poznaliśmy nowe nazwy różnych gatunków drzew oraz roślin. Bardzo zaciekawiła mnie ścieżka, którą wędrowaliśmy. Atmosfera była bardzo miła, a pogoda nam sprzyjała. Dzięki słońcu większość z uczestników była pozytywnie nastawiona do tej przygody. Zaprowadzono nas na bagna, na których niektórzy z nas mogli pogubić buty, z racji tego iż pod warstwą trawy była duża ilość grząskiego gruntu. Opowieści pracownika SGGW były fascynujące.
Na torfowisku pojawiła się żurawina, której nie mogliśmy jeść. Ogólnie wrażenia są bardzo pozytywne.
Wydaje mi się, że dzięki tej wyprawie wyciągnęliśmy różne wnioski i uświadomiliśmy sobie, w jak pięknym i malowniczym rejonie mieszkamy. Nie zdawałam sobie sprawy jak wiele jest roślin, które podlegają ochronie.
Jadwiga Krogul
*****
W ramach projektu „Mieszkam na terenie chronionym – prawa i obowiązki” organizatorzy zabrali gimnazjalistów na wycieczkę do lasu, tam spoglądaliśmy na wysokie i rozłożyste dęby oraz różne gatunki mniejszych roślin. Gdy weszliśmy na tereny podmokłe zwane torfowiskami, robiło się nam mokro w butach. Mogliśmy także zaobserwować rozmaite gatunki ptaków. Robiliśmy też zdjęcia aby udokumentować to, co widzieliśmy. Następnie poszliśmy na ognisko i tam uczestniczyliśmy w konkursie sprawdzającym zdobytą wiedzę podczas projektu. Zjedliśmy kiełbasę i udaliśmy się do autobusu.
Podczas jazdy podziękowaliśmy pracownikom SGGW za wspaniałe wrażenia i projekt, który w znacznym stopniu poszerzył naszą wiedzę o otaczającej nas przyrodzie.
Małgosia Karczewska
*****
7.09.2013 r. w piątek rano wybraliśmy się na wycieczkę w ramach projektu ,,Mieszkam na terenie chronionym – prawa i obowiązki’’, którą zorganizowali goście, którzy przyjechali do nas z SGGW, aby pokazać nam uroki naszego miejsca zamieszkania.
Punktualnie o godzinie 7:30 wyruszyliśmy autobusem wraz z klasą II i III gimnazjum. Po drodze zatrzymaliśmy się w niewielkiej miejscowości, aby zobaczyć potężny dąb, który został objęty ochroną, obserwowaliśmy także inne gatunki drzew. Niektórzy nasi koledzy mieli okazję przyjrzeć się bliżej różnym gatunkom ptaków, które nieopodal wybudowały swoje gniazda. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu, gdzie organizatorzy poprowadzili nas na tereny podmokłe, były one pokryte trawą, lecz bardzo grząskie, wydawało się jakbyśmy chodzili po niedopompowanym materacu. Bardzo zabawnie wyglądało poruszanie się, ponieważ ziemia dosłownie zapadała się pod nogami. Po dość długiej wędrówce, udaliśmy się na ognisko.
Na początek poczęstowano nas ciasteczkami, które w mgnieniu oka zniknęły z opakowań. Potem odbył się konkurs, w którym każdy z nas mógł sprawdzić swoją znajomość informacji, które przekazali nam przewodnicy. Niestety nie udało mi się wygrać, ale potraktowałam to jako zabawę. Po posiłku wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy do szkoły. W drodze powrotnej oglądaliśmy zdjęcia i filmiki, które zrobiły nasze koleżanki w czasie wyprawy. Był to bardzo ciekawy i zabawny wyjazd. Sądzę, że zapamiętam go jeszcze na długo.
Joanna Karczewska