ERASMUS PLUS
Praca w pierwszym półroczu w roku szkolnym 2017/18
W kolejnym semestrze do naszego projektu dołączyło kilkoro uczniów klasy 7. Tym razem skupiliśmy się na poznaniu swoich mocnych i słabych stron, analizowaliśmy je pod kątem przydatności w różnych zawodach i nauce. Poza tym przyjrzeliśmy się bliżej lokalnemu rynkowi pracy, sprawdzaliśmy obecne oferty pracy. Zadaniem do przygotowania na wyjazd do Unny było wykonanie prezentacji na temat wymarzonych zawodów, przeanalizowanie drogi, jaką trzeba pokonać, by dany zawód zdobyć. Uczennice klas II i III wybrały trzy zawody: lekarza, żołnierza i businesswoman i przygotowały prezentacje według pytań przysłanych przez rówieśników z Niemiec.
Podsumowaniem pracy w projekcie Erasmus + „Fit for the future” był wyjazd w dniach 5 - 11 lutego 2018 do Unny, gdzie goszczącą nas szkołą była Peter-Weiss-Gesamtschule.
W kolejnym semestrze do naszego projektu dołączyło kilkoro uczniów klasy 7. Tym razem skupiliśmy się na poznaniu swoich mocnych i słabych stron, analizowaliśmy je pod kątem przydatności w różnych zawodach i nauce. Poza tym przyjrzeliśmy się bliżej lokalnemu rynkowi pracy, sprawdzaliśmy obecne oferty pracy. Zadaniem do przygotowania na wyjazd do Unny było wykonanie prezentacji na temat wymarzonych zawodów, przeanalizowanie drogi, jaką trzeba pokonać, by dany zawód zdobyć. Uczennice klas II i III wybrały trzy zawody: lekarza, żołnierza i businesswoman i przygotowały prezentacje według pytań przysłanych przez rówieśników z Niemiec.
Podsumowaniem pracy w projekcie Erasmus + „Fit for the future” był wyjazd w dniach 5 - 11 lutego 2018 do Unny, gdzie goszczącą nas szkołą była Peter-Weiss-Gesamtschule.
Wybrane uczennice z klas II i III, p. Joanna Dziadyk-Dziakiewicz i p. Katarzyna Kaliszewskia spędziły tydzień u bardzo gościnnych Niemców. Dzięki ich życzliwości, gościnności, troskliwości wyjazd ten będziemy długo pamiętać. Oprócz naszej grupy z Polski do Niemiec przyjechali również uczniowie z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Macedonii.
Wylot mieliśmy wczesnym rankiem z Gdańska, więc na lotnisko wyruszyliśmy busem gminnym już w niedzielę wieczorem. Lot przebiegł bez żadnych niespodzianek. Dla niektórych uczennic było to nowe doświadczenie, nigdy wcześniej nie leciały samolotem.
Do Unny dotarliśmy po 8 rano i z lotniska pojechaliśmy prosto do szkoły. Już pierwszego dnia uczniowie ze wszystkich krajów prezentowali swoje projekty (przygotowane wcześniej w szkołach) dotyczące wymarzonych zawodów; było trochę na wesoło, trochę refleksyjnie. Dopiero po południu poznaliśmy swoje rodziny, z którymi spędziliśmy tydzień.
Mieliśmy okazję poznać życie codzienne Niemców, spędzać z rodzinami i innymi uczniami wolne popołudnia. Każdy dzień wypełniony był różnymi zajęciami. Byliśmy w różnych zakładach pracy, szkołach, na uniwersytecie w Dortmundzie oraz na wycieczce w urokliwym Munster.
Wyjazd przybliżył nam Europę, uświadomił, jak ważne jest uczenie się języków obcych, jak ważna jest tolerancja, jakie są różnice w szkołach w innych krajach. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, z którymi mamy nadzieję utrzymywać kontakt. Dziękujemy Władzom Gminy za pomoc w transporcie z i na lotnisko, p. Mirkowi Segin za bezpieczną jazdę.
A oto dokładniejsze relacje uczennic:
Maria Radawiec klasa II – z pamiętnika z wyjazdu
W poniedziałek po całonocnej podróży zostałyśmy odebrane z lotniska w Dortmundzie i pojechałyśmy prosto do szkoły w Unnie. Po dotarciu na miejsce w wyznaczonej sali zostawiłyśmy nasze bagaże, po czym zmęczone, ale podekscytowane udałyśmy się do auli, w której miał się odbyć pokaz naszych prezentacji. Wcześniej jednak zostaliśmy ciepło przywitani i poczęstowani ciepłym posiłkiem. Byłyśmy bardzo zmęczone, więc bez zbędnych dyskusji zgodziłyśmy się wystąpić jako ostatnie. W trakcie przerwy mogłyśmy wreszcie poznać naszych opiekunów i pozwiedzać niewielką część szkoły. Po zaprezentowaniu pracy grupy i zabawnej scenki spędziłyśmy trochę czasu w szkole na zajęciach z hostami, co okazało się być bardzo pouczające i zabawne. Po lunchu zaproszono nas na spotkanie w ratuszu miasta Unna, podczas którego mogliśmy uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Gdy wszystko się skończyło, nasi hostowie zabrali nas do swoich domów, w których zostaliśmy miło przyjęci przez rodziny. Późnym popołudniem część z nas ruszyła w miasto, by pozwiedzać i przy okazji wstąpić na lody do Kuhbaru - kawiarenki z lodami. Wieczorem zadowolone wróciłyśmy do domów, by przygotować się do wyzwań czekających nas następnego dnia.
Agnieszka Dzienis – klasa II
W środę o godzinie 7.45 spotkaliśmy się przed szkołą. O godzinie 8.00 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły na wycieczkę do miasta Munster. Ok.godziny 9.00 dojechaliśmy do ogromnej fabryki farby Brillux. Obejrzeliśmy prezentacje i dostaliśmy gadżety. Zobaczyliśmy proces produkcji farby aż do momenty pakowania jej na palety. Nigdy jeszcze nie widziałam tak wielkiego budynku i zakładu. Potem pojechaliśmy do centrum miasta Munster, gdzie mieliśmy czas na zwiedzanie zabytków i zakupy. Pogoda dopisała, cały dzień świeciło słońce. O godzinie 16.00 wyjechaliśmy z Munster, a o godzinie 17.00 byliśmy z powrotem w Unnie. Wróciliśmy do domów i spędzaliśmy czas z rodzinami. Dzień był bardzo udany..
Katarzyna Górecka – klasa III
W czwartek rano wszyscy spotkaliśmy się na stacji w Unnie, skąd udaliśmy się do Aleksandra Holzwickede, firmy "Montana-Hydraulik, produkującej cylindry. Na początek pracownicy pokazali nam prezentację multimedialną dotyczącą możliwości rozwoju w firmie. Po zakończeniu tej części wyszliśmy na główny hol firmy, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie pod opieką przewodnika odbyła się wycieczka po zakładzie. Gdy opiekun zakończył oprowadzanie grupy, wróciliśmy do szkoły w Unnie. Po powrocie mieliśmy przerwę na lunch, zaraz potem realizowaliśmy kolejne zadanie. Podzieliliśmy się na grypy, aby wykonać prace projektowe na temat tego, co nam się podobało podczas tego tygodnia, jakie były nasze oczekiwania co do wyjazdu, co sądzimy o rodzinach, do których trafiliśmy itd. Powstały bardzo ciekawe prezentacje. Gdy skończyliśmy projekty, mogliśmy iść do domu, gdzie resztę dnia mieliśmy dla siebie. Wraz z moją rodziną pojechaliśmy do Dortmundu do wesołego miasteczka, zaraz potem poszliśmy do galerii na zakupy, a potem w odwiedziny do babci Julie. Uważam, że ten dzień był udany.
Magdalena Jarmoła – klasa III
W piątek rano pojechaliśmy wraz z nauczycielami do Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie. Byliśmy podzieleni na grupy i każda z nich przeprowadzała różne eksperymenty. Podczas godzinnej przerwy między eksperymentami udaliśmy się na lunch do uniwersyteckiej stołówki. Po posiłku wróciliśmy do pracy. Dostaliśmy dyplom za udział w tym zadaniu. To była ciekawa lekcja z fizyki, chemii i astronomii z bardzo nowoczesnym sprzętem. Po rozdaniu dyplomów wróciliśmy do Unny. Każdy udał się do swoich rodzin. Ja wraz ze swoim hostem Gerritem, grupą z Macedonii i ich hostami pojechaliśmy do Dortmundu na zakupy do galerii.
Mieliśmy dwie godziny czasu wolnego, później spotkaliśmy się przy wejściu do galerii, by udać się na pociąg. Gdy szliśmy na pociąg, zorientowaliśmy się, że mamy 5 min na dotarcie na stację. Zaczęliśmy biec, więc wyglądało to zabawnie. Postanowiliśmy pojechać do jednej z koleżanek Gerrita, by obejrzeć film. Kiedy szliśmy do jej domu ze stacji, śpiewaliśmy piosenki, co było naprawdę śmieszne. Po dotarciu do domu wybraliśmy film i zaczęliśmy go oglądać. Podano różne przekąski i panowała bardzo miła atmosfera. W połowie filmu zamówiliśmy pizzę.
Zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć. Po zakończeniu filmu pożegnaliśmy się. Szczególnie ciepło pożegnaliśmy się z osobami z Macedonii, ponieważ następnego dnia wracali do domu. Uważam, że ten dzień był pełen emocji i dobrej zabawy.
Aleksandra Kostyk – klasa II
Sobota była dniem wolnym, który każda z nas spędziła z rodziną. Uczniowie z innych państw wracali do domów. My miałyśmy wylot w niedzielę rano.
Obudziłam się około 6. rano. Posprzątałam trochę w pokoju, po czym odpoczywałam, oglądając jakieś filmiki na YouTube. Około godziny 11. wraz z Rebeccą i jej rodziną zjadłam śniadanie. Po godzinie 15. pojechałam do Dortmundu z Rebeccą i jej starszą siostrą Kate. Poszłyśmy na zakupy i przy okazji coś zjeść. Około 20. wróciliśmy do domu. Spakowałam wszystkie rzeczy i położyłam się spać, oczekując na niedzielę. Każda z nas miło spędziła ten dzień z naszymi 'rodzinami'. Tydzień był pełen różnych wydarzeń, nowych ludzi wokół nas, ale każda z nas tęskniła już trochę za domem.
Opracowała
Katarzyna Kaliszewska – koordynator projektu Erasmus+..............................................................................................................................................................................
Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz nim kolejne wyzwania i działania w ramach projektu Erasmus Plus. W dniach 11 – 15 września 2017 r. wraz z Panią Joanną Dziadyk-Dziakiewicz pojechałyśmy na drugi transnational meeting (spotkanie nauczycieli) do szkoły niemieckiej w urokliwym miasteczku Unna niedaleko Dortmundu.
Pierwszy dzień spędziliśmy w szkole Peter-Weiss-Gesamtschule. Po krótkim spotkaniu wstępnym koordynatorów i innych nauczycieli, uczniowie z klas 8 i 9 oprowadzili nas po szkolnych obiektach.
Miałyśmy okazję obejrzeć klasy, sale gimnastyczne, pracownie zawodowe, stołówkę, pokój „kar”(nieduże pomieszczenie, w którym uczniowie sprawiający problemy spędzają kilka godzin, ucząc się, odrabiając prace domowe, analizując swoje zachowanie), aulę, ogród, a nawet zagrodę ze zwierzętami domowymi. Po lunchu zwiedzałyśmy miasteczko, poznając jego historię, zabytki i inne ciekawe miejsca.
Kolejne trzy dni upłynęły nam na ustalaniu zadań i spotkań na następne miesiące trwania projektu, jak również na szczegółowym poznaniu systemu kształcenia w Niemczech i porównaniu go z systemami edukacyjnymi w krajach partnerskich oraz jakie rozwiązania są stosowane, aby podnieść poziom i jakość kształcenia. W najbliższych dwóch semestrach skupimy się na poznaniu swoich mocnych i słabych stron, rozwijaniu przedsiębiorczości, promocji dialogu międzykulturowego.
W czwartek miałyśmy okazję zwiedzać znaną na świecie fabrykę Montanhydraulik, produkującą siłowniki hydrauliczne.
Wieczory spędzaliśmy na wspólnych kolacjach, próbując lokalnych potraw i poznając siebie, swoją pracę, zainteresowania, pasje. Wszak ogólnie wiadomo podróże kształcą!!!
Zapraszamy uczniów do dalszej współpracy, poznawania swojego potencjału, rozwijania umiejętności przydatnych w przyszłym życiu zawodowym.
Koordynator projektu
Katarzyna Kaliszewska................................................................................................................................................................................................................................................................
„Fit for the future” – wyjazd do Wielkiej Brytanii
Podsumowaniem naszego pierwszego roku pracy w projekcie Erasmus + „Fit for the future” był wyjazd w dniach 6-13 maja 2017 do Wielkiej Brytanii do szkoły st. Wilfrid’s w miejscowości Featherstone, niedaleko miasta Leeds. Grupa sześciu uczniów pod opieką p. Magdaleny Zaborowskiej i p. Katarzyny Kaliszewskiej spędziła tydzień u bardzo gościnnych Anglików. Dzięki ich życzliwości, gościnności, troskliwości wyjazd ten będziemy długo pamiętać. Oprócz naszej grupy z Polski do Wielkiej Brytanii przyjechali również uczniowie z Niemiec, Szwecji i Macedonii. Ale po kolei.
Wylot mieliśmy wieczorem z Gdańska. Na lotnisko dotarliśmy busem gminnym. Dla wielu z nas był to pierwszy raz, kiedy lecieliśmy samolotem. Jedynie p. Kasia i Roksana wiedziały, co, gdzie i kiedy trzeba robić na lotnisku. Trochę tego było, najpierw zdanie dużego bagażu, potem kontrole celna i paszportowa, szukanie właściwej bramki, ciągłe pokazywanie karty pokładowej. W końcu zajęliśmy miejsca w samolocie i wyruszyliśmy w naszą podróż. Lot przebiegł bez żadnych niespodzianek. Tylko przez chwilę podziwialiśmy widoki, bo zaraz zrobiło się ciemno. Na miejsce dotarliśmy bardzo późno. Było już po północy, kiedy mogliśmy przywitać się z naszymi rodzinami goszczącymi (host families). Na szczęście kolejny dzień był wolny od zajęć.
A to relacje uczniów z każdego dnia pobytu:
Roksana Więckowska
Niedzielę każdy spędził ze swoją rodziną. Każdy z nas musiał się zadomowić. Poznaliśmy dokładnie osoby, z którymi mieliśmy mieszkać przez najbliższy tydzień. Każdy rozejrzał się po mieszkaniu. Każdy z osobna miał zapewnione atrakcje na ten dzień. Była ładna pogoda, więc nikt nie siedział w domu. Wybraliśmy się na spacer, na obiad, inni na zwiedzanie jakiś ciekawych miejsc. Myślę, że każdy z nas był na początku przestraszony, zdenerwowany i ze stresowany. Na koniec dnia na pewno było lepiej.
Jak teraz o tym pomyślę, to nie wiem, czego się obawiałam, bo mam miłe wspomnienia z tego dnia i z całego pobytu nie żałuję, że pojechałam. Gdybym miała okazję, to wybrałabym się jeszcze raz. Nie tylko ja tak sądzę.
Gdy wstałam, zeszłam na śniadanie. Po moim pierwszym posiłku, zwiedziłam dom i poznałam całą rodzinę, z którą miałam mieszkać prze cały tydzień. Wróciłam do pokoju i się rozpakowałam.
Dochodziło popołudnie i razem z Hope i jej koleżanką Gają poszłyśmy na spacer. Następnie jej babcia zawiozła nas do pięknego parku. Pospacerowałyśmy, a potem poszłyśmy na rowerki wodne. Było bardzo dużo śmiechu.
Po obiedzie wybrałyśmy się na plac zabaw. Przyjechała po nas mama Hope i wróciłyśmy do domu. Siedziałyśmy w pokoju i rozmawiałyśmy. Następnie Hope z mamą pojechała po chłopca z Macedonii, który również przyjechał na projekt Erasmus + i miał z nami mieszkać przez cały tydzień. Wieczorem usiedliśmy razem do wspólnej kolacji.
Po niej każdy szykował się do spania.
Norbert Staworko
W poniedziałek wszyscy uczniowie oraz nauczyciele musieli być o 8:50 w szkole na uroczystym przywitaniu oraz rozpoczęciu Projektu Erasmus. W międzyczasie każdy otrzymał swój własny identyfikator, aby było można go rozpoznać w tłumie uczniów. Na dużej sali uczniowie zostali podzieleni na 10 grup, w których do ostatniego dnia przygotowywali projekt. Musieliśmy wymyślić produkt lub usługę, które moglibyśmy sprzedawać, odpowiednio je zareklamować, obliczyć koszt produkcji i inne dodatkowe koszty. Potem w ostatni dzień przedstawialiśmy nasze projekty specjalnej komisji konkursowej. Zajęcie trwało ok. 2,5 godziny. Następnie była 30 minutowa przerwa, podczas której był lunch oraz możliwość rozmowy ze znajomymi. Na koniec dnia uczniowie rozpoczęli drugą sesję projektu, która trwała do zakończenia zajęć lekcyjnych. O 15:10 nauczyciele zostali zabrani do hotelu, a uczniowie wraz z hostami wrócili do domów.
Kinga Łapin
Kolejny dzień wtorek zapowiadał się ciekawie! Każdy z nas przyjechał do szkoły o 8.50. Pani Faye Quinn przydzieliła nas do odpowiednich grup oraz autobusów, a ok. 10 byliśmy na miejscu, w York. Weszliśmy do fabryki czekolady jako druga grupa. Przewodnik opowiadał nam o historii czekolady, a podczas lekcji mieliśmy okazję spróbować wiele rodzajów słodyczy wykonywanych w tym miejscu, bardzo mi smakowały! Na koniec zwiedzania każdy wykonał własnego czekoladowego lizaka. Mieliśmy też czas wolny, załatwiliśmy własne potrzeby. Z pomocą Oskara znaleźliśmy Primarka i zjedliśmy wspólnie lunch. Po powrocie bawiliśmy się na dyskotece, robiliśmy zdjęcia, każde z nich znalazło się na Instagramie :D spędziliśmy wspólnie miło czas, tego dnia poznaliśmy kilku rówieśników z Anglii, Macedonii, Szwecji i Niemiec. To był naprawdę udany dzień!
Michał Tereszko
Dnia 10 maja 2017r. (środa) uczestnicy programu Erasmus+ o godzinie 8:50 spotkali się w szkole Wilfrid’s, gdzie odbywały się prace dotyczące kontynuacji projektu, jednego z głównych celów wyjazdu. Po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu uczestnicy dysponowali czasem wolnym do godziny 13. Następnie możliwe było zjedzenie drugiego śniadania. Po spożyciu, uczestnicy zaplanowany mieli "Dzień Sportu". Z tej okazji spotkali się na boisku szkolnym, aby poznać grę w baseball. Po rozegraniu kilka meczy, mieliśmu czas wolny. Niektórzy z nas wrócili do domów, część została na mszy. Popołudnie każdy spędził z host family (rodziną goszczącą).
Bożena Szmyglewska
W czwartek, po przyjeździe do szkoły, podzieliliśmy się na dwie grupy. Następnie udaliśmy się do Haworth (miasteczko, w którym urodziły się i pracowały Siostry Bronte). Po dotarciu na miejsce ruszyliśmy w stronę domu sióstr Bronte, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki. Przed domem czekaliśmy na panią przewodnik. Korzystając z wolnej chwili poszliśmy do pobliskiego kościoła, w którym dawniej pastorem był ojciec pisarek. Wewnątrz znajdowały się kolorowe witraże. Potem przeszliśmy do domu Państwa Bronte. Przechodziliśmy z pomieszczenia do pomieszczenia. W każdym z nich były zachowane jakieś pamiątki. W jednym z pokojów zobaczyliśmy manuskrypty do książki "Wichrowe wzgórza". Obok domu znajdował się cmentarz. Tam oprowadzała nas pani przewodnik. Po zwiedzeniu wszystkiego mieliśmy czas wolny. Przechadzając się po wąskich, pięknych uliczkach miasteczka, cofnęliśmy się w czasie do wieku dziewiętnastego. Przy niektórych sklepach i mieszkaniach stały rośliny, które doskonale komponowały się z kolorystyką otoczenia. Po zwiedzeniu wszystkiego udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły w Pontefract. Na miejscu zaczęliśmy przygotowania do dnia rodziny. Każda grupa układała na swoim stole przysmaki z danego kraju. Wszyscy mogli częstować się jedzeniem. Największym powodzeniem cieszyły się polskie kabanoski, paluszki i cukierki czekoladowe. Potem zaczął się talent show. Uczniowie pokazywali swoje talenty. Nasza grupa zaśpiewała piosenkę Kocham Cię Polsko. Na koniec nauczyciele wspólnie zaśpiewali piosenkę zespołu Abba Mamma Mia. Po podliczeniu głosów przedstawiono wyniki pokazów. Pierwsze miejsce zajęła grupa z Niemiec. Po uporządkowaniu stanowisk każdy udał się do swojej rodziny. To był bardzo długi dzień.
Aleksandra Rutkowska
Piątek to ostatni dzień, który spędzaliśmy w Anglii. Myślę, ze każdy z nas żałował, że ta przygoda właśnie dobiega końca. W szkole prezentowaliśmy projekty, które tworzyliśmy razem z uczniami z innych państw w miłej i spokojnej atmosferze przez kilka dni. Uważam, że ten dzień był najbardziej emocjonalny, ponieważ uświadomił nam, ze to właśnie koniec. Wręczono nam dyplomy za udział w projekcie oraz prezenty dla osób, których projekt bardzo się wyróżniał wśród innych. Dobrym pomysłem było przygotowanie przez uczniów tamtejszej szkoły filmu, który ukazywał nasz pobyt w Anglii. Tego wieczoru każdy z nas wybrał się ze swoimi rodzinami w różne miejsca. Ja miałam przyjemność zjeść pyszny obiad w restauracji oraz wybrać się do parku trampolin. Moi znajomi spędzili ten dzień bardzo podobnie, z niektórymi miałam przyjemność się spotkać w miejscach rekreacji i wypoczynku. Mimo tego, iż bawiłam się bardzo dobrze, towarzyszył mi smutek, ponieważ następnego dnia miałam rozstać się z rodziną, z która się zaprzyjaźniłam.
Katarzyna Kaliszewska
W piątek wieczorem nauczyciele zostali zaproszeni do Kings Croft Hotel na pożegnalną kolację, składającą się z tradycyjnych potraw brytyjskich. Można było wybrać Yorkshire pudding, roast beef (pieczeń wołową), krewetki i innych potraw, których na co dzień nie ma w naszej kuchni. Potrawy były pięknie podane. Nauczyciele w ciągu tych dni mieli okazję wymienić się doświadczeniami, poznać systemy edukacyjne w krajach biorących udział w projekcie. Mogliśmy porównać nasze szkoły, porozmawiać o problemach.
Wyjazd przybliżył nam Europę, uświadomił jak ważne jest uczenie się języków obcych, jak ważna jest tolerancja. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, z którymi mamy nadzieję utrzymywać kontakt. I już czekamy na kolejne wyzwania i wyjazdy!!!
Opracowała Katarzyna Kaliszewska
wraz z uczniami
.......................................................................
LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH NA WYJAZD DO WIELKIEJ BRYTANII
Na podstawie napisanego wcześniej testu z języka angielskiego oraz po losowaniu na wyjazd do Wielkiej Brytanii zakwalifikowały się następujące osoby:
1. Kinga Łapin – II GIM
2. Aleksandra Rutkowska – III GIM
3. Norbert Staworko – III GIM
4. Bożena Szmyglewska – II GIM
5. Roksana Więckowska – III GIM
6. Michał Tereszko – III GIM
Uczniowie wyjadą w dniach 6 – 13 maja 2017 roku pod opieką p. Katarzyny Kaliszewskiej i pani Magdaleny Zaborowskiej.
Serdecznie gratulujemy!!!
.......................................................................
WYJAZD DO KĘTRZYNA NA TARGI PRACY I EDUKACJI ORAZ MTI FURNINOVA
7 kwietnia 21 uczniów z Gimnazjum wraz z opiekunami (p. A.Witkowską, p. Ewa Kłek i p. K.Kaliszewską) udało się na krótką wycieczkę do Kętrzyna w ramach projektu Erasmus+. Jednym z głównych założeń projektu "Fit fot the future" jest poznanie lokalnego rynku pracy, jak również możliwość zdobycia doświadczenia.
Pierwszym celem wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednego z największych w naszym regionie zakładów pracy, MTI Furninova, która jest polsko-szwedzką spółką produkującą wysokiej jakości meble tapicerowane. Od 20 lat produkty z tej firmy trafiają do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.
Do Kętrzyna dotarliśmy na umówioną dziewiątą. Przy bramie zakładu przywitał nas pan Marcin Rulka, który w MTI zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zobaczyć produkcję mebli od pierwszego etapu do momentu ich powstania. Większość z nas była w takim dużym zakładzie pracy po raz pierwszy. Wiele dowiedzieliśmy się o produkcji sof, jak również o funkcjonowaniu tak dużego zakładu pracy, jakim jest MTI Furninova, zatrudniającym ponad 500 pracowników. Pan Marcin Rulka i Pan Przemek Biernat oprowadzili nas po zakładzie, chętnie odpowiadali na nasze pytania, wyjaśnili, jakie wymagania stawia się pracownikom i osobom starającym się o pracę.
Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, w którym tego dnia odbywały się Targi Pracy i Edukacji, po raz drugi organizowane wspólnie z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Kętrzynie. Targi Pracy i Edukacji patronatem honorowym objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na Targach zaprezentowali się lokalni przedsiębiorcy, agencje zatrudnienia, placówki oświatowe, instytucje edukacyjne, szkoleniowe oraz organizacje pozarządowe.
Wystawcy zaprezentowali 298 ofert pracy. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej poszukiwane zawody to: kierowca autobusu, opiekun /opiekunka osób starszych, operator produkcji, żołnierz zawodowy.
Po obejrzeniu wystawy mieliśmy spotkanie z jednym z pracowników Powiatowego Urzędu Pracy, panem Jarosławem Pieniakiem, który szczegółowo zapoznał nas z działalnością PUP, jak również z formami wsparcia, na które można liczyć w tej instytucji. Pan Jarosław oprowadził nas po Urzędzie, chętnie odpowiadał na nasze pytania, przybliżył obecny lokalny rynek pracy.
Wyjazd do Kętrzyna uświadomił nam, że niedługo będziemy podejmować decyzje dotyczące naszej przyszłej kariery zawodowej. Chcemy wybrać właściwie, zgodnie z naszymi zainteresowaniami, ale jednocześnie z wymogami współczesnego rynku pracy.
Serdecznie dziękujemy panom Marcinowi Rulka, Przemysławowi Biernat i Jarosławowi Pieniak za profesjonalne, szczegółowe informacje oraz za uśmiech i poświęcony czas........................................................................
SKYPE MEETING
Pracujemy już w projekcie Erasmus Plus kilka miesięcy. Grupa uczniów z klas gimnazjalnych zobowiązała się do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, jak również wydarzeniach związanych z przedsięwzięciem.
Pierwszym głównym celem wyznaczonym na spotkaniu nauczycieli w Goeteborgu (Szwecji) było i nadal jest promocja czytelnictwa, a tym samym doskonalenie umiejętności wypowiadania się. Nauczyciele zorganizowali kilka imprez (między innymi Noc z książką, przygotowaną przez harcerzy, Mistrz Pięknego Czytania (p. Krystyna Drążek, itp.)
Natomiast dla nas szkoła ze Szwecji przygotowała zadanie, które realizowaliśmy przez kilka tygodni. Z listy zaproponowanych książek musieliśmy wybrać jedną i dokładnie ją przeanalizować według kilku punktów. Po przejrzeniu recenzji zdecydowaliśmy się na powieść Loisa Lowry "Dawca". Po raz pierwszy czytaliśmy książkę etapami, opisywaliśmy okładkę, zastanawialiśmy się nad dalszymi losami bohaterów, dokładnie analizowaliśmy ich zachowania, miejsca, w których dzieje się akcja, emocje, relacje między bohaterami.
Oto relacje i spostrzeżenia Kingi Łapin i Marysi Radawiec:
Pierwsza relacja: "Okładka książki przedstawia starszego mężczyznę i młodego chłopca, których może łączyć specjalna więź. Są pokazani w dwóch odbiciach - bezbarwnym i kolorowym. Po przeczytaniu pierwszych zdań, chcesz czytać kolejne.
Myślimy, że w życiu Jonasza zdarzy się coś ciekawego." (Kinga Łapin, Maria Radawiec).
Kolejne relacje przedstawiono po przeczytaniu jednej czwartej - opisywaliśmy bohaterów, po połowie książki - miejsca, w których dzieje się akcja i dlaczego wybraliśmy akurat te miejsca - "Łaźnia to miejsce relaksu, jej wspomnienie wywołuje spokój i odprężenie"- pisze Kinga.
W następnym raporcie opisywaliśmy główne problemy poruszone w Dawcy - "Główny problem to świat bez barw, bez wspomnień, uczuć, emocji czy nawet muzyki oraz nieświadomość, że one istnieją. Jedynie główny bohater widzi coś więcej i zaczyna próbować coś zmienić" - pisze Marysia Radawiec.
Po przeczytaniu całej książki opisywaliśmy nasze wrażenia "Bardzo spodobała mi się książka, wciągnęła mnie, nie mogłam się od niej oderwać. Mam zamiar przeczytać kolejne książki tej autorki. Poleciłabym utwór tym osobom, które lubią teksty trzymające w napięciu, przedstawiające wizję przyszłości i mające otwarte zakończenie" - twierdzi Kinga.
Bardzo dziękujemy Pani Krystynie Drążek za pracę z książką "Dawca". Zwróciła nam uwagę na wiele istotnych rzeczy, razem z nami analizowała poszczególne elementy od samego początku.
Aby jeszcze bardziej wyobrazić sobie świat przedstawiony w książce, obejrzeliśmy film pod tym samym tytułem. Dziwnie ogląda się film biało - czarny, gdzie tylko na chwilę pojawiają się kolory.
Podsumowaniem pracy był Skype meeting z uczniami i nauczycielami z partnerskich szkół, wyznaczony na 24 marca 2017 roku. Nasz koordynator (szkoła ze Szwecji) przesłał listę pytań, które były tematem naszego spotkania online. Pytania dotyczyły przyszłości. Musieliśmy zastanowić się, jak w przyszłości wyobrażamy sobie szkołę, środki transportu, społeczeństwa, jedzenie, jakie działania ekologiczne będą podejmowane itp.
Aby spotkanie doszło do skutku, należało przygotować sprzęt. Bardzo dziękujemy pani od informatyki, która wszystko dopięła na ostatni guzik, choć nie było łatwo. Musieliśmy przenieść się do trzech pomieszczeń. Udało się! 24 marca 2017 o 8.30 połączyliśmy się z pierwszą szkołą ze Szwecji, a potem kolejno z Macedonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Oto wrażenia uczniów:
Roksana Więckowska - III Gim
Przed rozpoczęciem spotkania wszyscy się stresowali i przeżywali, jak sobie poradzą. Na początku trzymaliśmy się pytań, ale potem zeszliśmy na tematy, które bardziej nas interesowały, ponieważ chcieliśmy się lepiej poznać.
Po spotkaniu wszyscy byli pod wrażeniem, bardzo nam się podobało. Chociaż mówiłam niewiele, nabrałam chęci do nauki języka angielskiego. Chciałabym płynnie mówić w tym języku.
Grzegorz Rabcewicz - III Gim
Spotkanie było wielkim doświadczeniem. Mogliśmy siebie sprawdzić. Większość rozumieliśmy, lecz najtrudniej rozmawiało się z Brytyjczykami. Staraliśmy się, aby każdy coś powiedział.
Ola Kostyk, Marysia Radawiec, Zuzia Tomasiewicz, Agnieszka Dzienis, Basia Szmyglewska - klasa I Gim
Spotkanie bardzo się podobało, gdyż nieczęsto mamy okazję porozmawiać z osobami z innych krajów. Na początku i my i oni byliśmy bardzo zestresowani. Próbowałyśmy też nauczyć się słówek szwedzkich czy macedońskich.
Ola, Bożena, Magda i Kinga
Super doświadczenie. Mamy nadzieję, że uda się powtórzyć.
Teraz niektórzy zobaczą się na żywo w Wielkiej Brytanii. Nie możemy się doczekać........................................................................
Regulamin rekrutacji do udziału w projekcie
Fit for the Future
w ramach programu ERASMUS+
edukacja szkolna - partnerstwa strategiczne - współpraca szkół
§ 1
Uczestnicy i kryteria formalne
1. Projekt jest realizowany w Zespole Szkół w Barcianach w okresie od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2019 r.
2. Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów szkoły chętnych do rozwijania między innymi swoich kompetencji językowych, i ICT oraz gotowych do podejmowania innych działań projektowych.
3. W ramach projektu przewiduje się krótkoterminowe, siedmiodniowe wyjazdy uczniów z opiekunami do krajów partnerskich (Wielka Brytania, Macedonia ,Niemcy) i trzy kilkudniowe wyjazdy nauczycieli do Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
§ 2
Zasady rekrutacji
W celu zapewnienia równego dostępu do informacji o projekcie wszystkim zainteresowanym uczniom, podjęte zostaną następujące działania:
1. Zamieszczenie informacji o wyborze uczniów do grupy projektowej oraz prowadzonej rekrutacji na wyjazdy zagraniczne (mobilności) oraz regulaminu uczestnictwa w projekcie na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+ oraz w Kąciku Erasmus+ w szkole.
2. Przekazanie uczniom informacji o prowadzonej rekrutacji oraz regulaminu uczestnictwa w projekcie przez wychowawców klas oraz rodzicom na spotkaniach.
3. Zgodnie z zapisami projektu w mobilnościach w ramach krótkoterminowej wymiany grup uczniowskich weźmie udział 18 uczniów oraz opiekunowie.
4. Rekrutacja do grupy projektowej i na wyjazdy zagraniczne trwa od 7 listopada 2016 roku do 30 listopada 2016 roku.
5. Za rekrutację uczniów na wyjazdy zagraniczne odpowiedzialny jest zespół rekrutacyjny składający się z dyrektora szkoły, koordynatora oraz co najmniej jednego nauczyciela realizującego zadania projektu.
6. Prace zespołu rekrutacyjnego udokumentowane są protokołem i kończą się sporządzeniem i podpisaniem listy uczestników projektu.
7. Uczniowie mają równe prawa w trakcie rekrutacji do działań projektowych niezależnie od przekonań religijnych i pochodzenia.
8. Nie przewiduje się proporcjonalnego podziału liczby uczestników na poszczególne klasy.
9. Pozostałe kryteria brane pod uwagę przy wyborze uczniów do udziału w projekcie oraz rekrutacji na wyjazdy zagraniczne:
a. motywacja ucznia do udziału w projekcie,
b. zadeklarowanie aktywnego uczestniczenia w projekcie przez cały okres jego realizacji,
c. znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym komunikację. Każdy uczeń ma możliwość przystąpienia do projektu bez względu na to, na jakim poziomie jest jego język angielski
d. posiadanie przez ucznia ważnego paszportu lub innego dokumentu upoważniającego go do wyjazdu zagranicznego
e. pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów na udział dziecka w projekcie i przetwarzanie danych osobowych w związku z działaniami dotyczącymi projektu,
f. złożenie przez ucznia deklaracji uczestnictwa w projekcie u koordynatora projektu,
g. jeżeli liczba uczniów chętnych do wyjazdu przekroczy liczbę uczestników, którzy mogą wziąć udział w wyjeździe, utworzona zostanie grupa rezerwowa,
h. w przypadku, gdy wystąpi problem z wytypowaniem uczestników wyjazdu według określonych powyżej kryteriów, zostanie przeprowadzone losowanie wśród uczniów,
i. jeżeli uczeń zakwalifikowany do wyjazdu zgłosi rezygnację, na jego miejsce zostanie wybrany uczeń z listy rezerwowej.
j. wszelkie kwestie nieujęte w regulaminie, będą rozstrzygane przez koordynatora projektu,
k. lista uczestników projektu oraz uczniów zakwalifikowanych na poszczególne wyjazdy zostanie podana do publicznej wiadomości.
Postanowienia ogólne
1. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia
2. Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
3. W przypadkach spornych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu, a dotyczących udziału w projekcie, decyzję podejmie komisja złożona z dyrektora szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela realizującego projekt.
4. Aktualna treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+.
.......................................................................................................
W końcu się udało! Nasza szkoła przez najbliższe trzy lata (2016 – 2019) będzie współpracować z czterema innymi szkołami europejskimi w ramach akcji 2 „Partnerstwa strategiczne” w programie Erasmus Plus. Projekt polega na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, władz oświatowych i innych organizacji zajmujących się edukacją szkolną. Projekt „Fit for the future” (Gotowi na przyszłość) realizujemy z:
- Furulunds skola – Partille /Gotheborg –Szwecja
- Peter-Weiss-Gesamtschule – Unna/Dortmund
- Bishop Konstant Catholic Academ y Trust – Wakefield/Leeds
- SUGS Gimnazija Orce Nikolov – Skopje
Celem działań jest wprowadzenie długofalowych zmian, innowacji i dobrych praktyk do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia. Nasze główne zadania to:
-rozwijanie umiejętności w takich obszarach jak: przedsiębiorczość, ITC, porozumiewanie się w języku obcym, czytanie ze zrozumieniem, wystąpienia publiczne, matematyka, przedmioty przyrodnicze,
-promowanie dialogu międzykulturowego (wymiany uczniów),
-analiza słabych i mocnych stron uczniów – wzmacnianie pewności siebie,
-poznanie europejskiego rynku pracy, uzyskanie Europassu (portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy).
Pierwsze spotkanie z przedstawicielami z poszczególnych szkół już za nami. Miało miejsce w szwedzkim Gotheborgu. Panie Katarzyna Kaliszewska i Joanna Dziadyk – Dziakiewicz spędziły tam kilka dni (9 - 15 października 2016), uczestnicząc w spotkaniu roboczym dotyczącym planowania działań w najbliższym roku szkolnym.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów gimnazjum. Oczywiście jak zawsze liczymy na zaangażowanie rodziców. Czeka nas dużo ciekawych zadań dotyczących rozwijania swoich kompetencji w różnych obszarach. Życzę wszystkim wytrwałości, chęci, dobrych pomysłów, a także lepszego poznania siebie, odkrywania nowych pasji i talentów.
Katarzyna Kaliszewska – koordynator projektu