• PRACOWNIK BIBLIOTEKI: Ewa Kłek

        • GODZINY OTWARCIA:

           PONIEDZIAŁEK    915 - 1315
           WTOREK              1000 - 1115  i 1300 - 1445
           ŚRODA                  915 - 1315
           CZWARTEK           nieczynne   
           PIĄTEK                  915 - 1215 i 1300 - 1400

          ........................................................................................................................................................................................

          ........................................................................................................................................................................................

          Konkurs recytatorski

          26 kwietnia 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją 2017”.

          W konkursie w trzech grupach wiekowych udział wzięło dwadzieścioro ośmioro uczniów. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w kategorii czwartej tj. poezji śpiewanej. Ocenie jury podlegała: interpretacja i estetyka mówienia, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

          Do eliminacji gminnych zakwalifikowali się:

          I grupa wiekowa kl. I-III: Ola Chałupczak i Oliwka Sygward z kl. II,

          II grupa wiekowa kl. IV-VI: Staś Gutowski kl. V, Michał Kowalewski kl. VI,

          III grupa gimnazjum: Marysia Radawiec, Kinga Łapin,

          IV kategoria – poezja śpiewana: Zuzia Tomasiewicz.

           

                                                                                                        Gratulujemy!

                      Konkurs przeprowadziła pani Krystyna Drążek we współpracy z panią Ewą Kudzin i panią Anną Witkowską.

          .....................................................................................

          O konkursie recytatorskim raz jeszcze

          8 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Barcianach odbyły się gminne eliminacje  konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją 2017”. Do eliminacji powiatowych  zakwalifikowały się: Oliwka Sygwart, Marysia Radawiec i Zuzia Tomasiewicz.

          Niezwykle miło nam poinformować, że 16 maja w Kętrzyńskim Centrum Kultury na eliminacjach powiatowych uczennice naszej szkoły godnie się zaprezentowały. Marysia Radawiec zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, zaś Zuzia Tomasiewicz zajęła trzecie miejsce w konkursie poezji śpiewanej. Serdecznie gratulujemy!

          .........................................................................................................................................................................................................................

          POMAGAMY PTAKOM ZIMĄ...

               W dniach 6 -10 lutego uczniowie klasy III realizowali w bibliotece szkolnej projekt „Pomagamy ptakom w zimie”. Celem podjętego działania było kształtowanie wrażliwości na potrzeby ptaków oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

               Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali ptaki zimujące w Polsce i ptaki przelotne oraz zapoznali się z zasadami ich dokarmiania. Oglądali albumy i encyklopedie o ptakach znajdujące się w bibliotece, uczyli się korzystania z indeksów.

               Na kolejnych zajęciach otrzymali rysunki ptaków, które musieli pokolorować zgodnie z rzeczywistym ich upierzeniem. W tym celu musieli wykorzystać indeks w albumach i encyklopediach ptaków, który poznali poprzednio. Zajęcia zakończyli wykonaniem pracy plastycznej - wycięli pokolorowane ptaki i umieścili je w szablonie karmnika. Najlepsze prace trafiły na wystawę.

          ...................................................................................................................................................................................................................

          LEKCJA HISTORII...

               25 stycznia 2017 w Powiatowym Centrum Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie nasi uczniowie wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Niezwykłej, bo z etnografem, historykiem, kulturoznawcą regionu panem Tadeuszem Korowajem.

               Pan Tadeusz Korowaj to chodząca encyklopedia wiedzy o regionie, autor publikacji: „Powiat kętrzyński w starych pocztówkach”, „Rastengurg / Kętrzyn: przewodnik historyczny po mieście”, „Dzieje miasta i gminy Korsze: przewodnik historyczny”, „Kętrzyn. Dzieje miasta i powiatu”.

               Temat spotkania to: „Osadnictwo w Prusach w XII – XV w.”. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały średniowieczne grodziska i skąd się wzięły nazwy miejscowości, w których mieszkamy. I tak wieś Krelikiejmy pierwotnie brzmiała zapewne „Krelekaimis” czyli „Wieś Leworęcznego” („krel” = leworęczny, „kaimis” = wieś), stąd spolszczone nazwy takich miejscowości jak: Łankiejmy, Bluskajmy, Glitajny, itp. Inne miejscowości wzięły swą nazwę od pruskiego słowa „lauks” =  pole, spolszczonego na „ławki”. Stąd nazwy miejscowości takie jak: Jegławki czyli „Pole Jegasa” ( „Jegas” = imię, „lauks” = pole), czy Wopławki, Skandławki, Pasławski. Mieliśmy okazję zobaczyć skarby pozyskane w czasie prac archeologicznych  w Równinie Górnej i w Sątocznie. Szczególne wrażenie na uczestnikach spotkania wywołały fakty związane z pochówkiem mężczyzn, zwłaszcza to, że do mogiły zmarłego wkładano jego broń i konia, którego odurzano i żywego grzebano razem z panem. Odświeżyliśmy swoją wiedzę o Barcianach. Dowiedzieliśmy się, że zamek w Barcianach jest większy od zamku w Kętrzynie, a to dlatego, że szykowany był na siedzibę komtura, stąd miały wyruszać wyprawy Zakonu na podbój Litwy. Plany te udaremniła unia polsko- litewska, ale i tak Barciany aż do XIX wieku miały większe znaczenie niż Kętrzyn. Tu znajdował się sąd i starostwo i tu podróżowali ówcześni Rastenburczycy w sprawach urzędowych. Spotkanie było bardzo ciekawe, ponieważ dotyczyło miejsca, w którym żyjemy - naszej małej Ojczyzny.

               Po spotkaniu odwiedziliśmy lokalne radio „Barcja” i mogliśmy obserwować, jak nasi koledzy Ola Rutkowska i Dawid Momot udzielają wywiadu. Zwiedziliśmy też znajdującą się w budynku Powiatowego Centrum Kultury wystawę poświęconą kolejnictwu pt. „Kolej w krajobrazie Mazur”. Mogliśmy wszystkiego dotknąć i zrobić sobie zdjęcia.

               Ostatnim punktem naszej wyprawy była Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie.

               Zwiedziliśmy: wypożyczalnię i czytelnię dla dzieci, dla dorosłych oraz magazyn, w którym przechowywane są roczniki lokalnych gazet i innych dokumentów życia społecznego z terenu powiatu.

               Wyjazd był interesujący, poznaliśmy dwa ważne miejsca na mapie kulturalnej Kętrzyna, w których w ciekawy sposób można spędzić czas.

                      Zajęcia przygotowali p. Krystyna Drążek i p. Sławomir Witkowski.

          ...................................................................................................................................................................................................................

          PROJEKT ERASMUS+

                 W ramach projektu Erasmus+ dwadzieścioro dwoje uczniów z klas I –III gimnazjum na przełomie grudnia i stycznia wzięło udział w czytaniu książki Louis Lowry „Dawca”. Książkę omawialiśmy w bibliotece.

                 Pierwsze zajęcia poświęciliśmy na wyszukanie informacji o autorce, zastanawialiśmy się nad znaczeniem tytułu, omówiliśmy okładkę, motto i pierwsze zdanie. Książkę czytaliśmy w dość nietypowy sposób, skokami, zapoznając się z jedną czwartą książki, później jedną drugą, kończąc na całości. W tym samym tempie omawialiśmy kolejne zagadnienia: charakterystykę postaci, miejsca akcji i główne problemy. Dopiero po przeczytaniu połowy książki z zaskoczeniem odkryliśmy, że w świecie głównego bohatera, Jonasza nie ma kolorów ani uczuć. Bohaterowie wywołują początkowo wrażenie sympatycznych, jednak nowe fakty zupełnie zmieniają ich ocenę i postępowanie.

                 Po omówieniu lektury obejrzeliśmy oparty na jej podstawie film Phillipa Noyce pt. „Dawca pamięci”. Podsumowaniem zajęć było napisanie przez uczniów recenzji książki.

          Zajęcia prowadziły p. Krystyna Drążek i p. Katarzyna Kaliszewska.

          .....................................................................................................................................................................................................................

          WWW.szatanzsiódmejklasy.pl – czyli niezwykłe lekcje języka polskiego w klasie V

                   W dniach 13 – 16 grudnia 2016 roku uczniowie klasy V mieli możliwość wzięcia udziału w niezwykłym przedsięwzięciu. W czasie lekcji języka polskiego pracowali twórczo nad stworzeniem projektu strony internetowej poświęconej omawianej niedawno na zajęciach lekturze pt. „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego.

               Celem tego projektu było utrwalenie wiadomości związanych z lekturą oraz ich artystyczne przetworzenie w formie plastycznej. Uczniowie, pracując indywidualnie  lub w niewielkich grupach, doskonalili umiejętność współpracy, skutecznej komunikacji. Wielu z nich miało szansę na rozwój i prezentację swoich zdolności – nie tylko plastycznych, ale także organizacyjnych czy koordynujących działania innych.

               Wielkie zaangażowanie wszystkich uczniów klasy w przygotowanie projektu strony internetowej związanej z lekturą świadczy o tym, że takie lekcje są potrzebne i stanowią znakomite podsumowanie zajęć poświęconych na jej omówienie.

                                                                  Zajęcia przeprowadziła p. Edyta Olech

          ................................................................................................................................................................................................................

          LEGENDA - SKARBNICA PAMIĄTEK PRZESZŁOŚCI

               W dniach  25-30.11 2016 uczniowie klasy szóstej realizowali projekt „Legenda - skarbnica pamiątek przeszłości”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poznawanie historii Polski i regionu.

               W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się ze zbiorem „Legendy polskie”. Poznali pojęcie legendy, nauczyli się rozróżniać pojęcia: baśń, legenda, bajka, komiks oraz wskazywać elementy rzeczywiste i fantastyczne. Poznane legendy m. in. „Podanie o Lechu”, „Podanie o Popielu”, „Podanie o Piaście”, ale też legendy warszawskie i krakowskie przedstawili w formie komiksu. Wystawę prac uczniów można było oglądać przez okres dwóch tygodni w holu szkoły.

          ....................................................................................................................................................................................................................

          NOC W BIBLIOTECE - SPOTKANIE Z POEZJĄ

               25 listopada 2016r. Samorząd Szkolny i 2 DH ZHP „Rota Strzelcza” zorganizowali w szkole „Noc z książką”. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19.00. Rozłożone książki, zapalone świece, muzyka Mozarta, Chopina, Bacha, Beethovena wprowadziły wszystkich w tajemniczy nastrój.

               Oklaskami powitaliśmy Panią Alicję Szykiewicz, pracującą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Barcianach, która przyjęła nasze zaproszenie do wspólnego czytania. Razem recytowaliśmy „Inwokację” Adama Mickiewicza, później treny i fraszki Jana Kochanowskiego czytane były również wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Przypomnieliśmy utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej. Pani Alicja przygotowała zabawę zgaduj - zgadula związaną z literaturą i czytelnictwem.

               Na zakończenie Pani Szykiewicz przeczytała nam opowiadanie Seweryny Szmaglewskiej pt. „Nowy ślad Czarnych Stóp”.

               Później zostaliśmy sam na sam z książkami na całą noc. Tak naprawdę to do 3­­ - ciej rano. Obejrzeliśmy film pt. „Jak powstaje książka ?”. W przerwie była wspólna kolacja, śpiewy, trochę tańców i zabaw. Następnego dnia, niewyspani, ale zadowoleni wypiliśmy wspólną poranną herbatę i się pożegnaliśmy. Zostali tylko harcerze, którzy spędzili dzień na zabawach. Wzięli oni udział w biegu patrolowym „Moja wieś” i przygotowywali się do przyrzeczenia. Jak nakazuje harcerska tradycja - nocą, przy świecach, na uroczystym apelu, po odczytaniu rozkazu - „młodzi” harcerze złożyli harcerskie przyrzeczenie. Druh drużynowy wręczył im krzyże i książeczki harcerskie. To był czas niezapomnianych wzruszeń i przeżyć.

                                                                  Z harcerskim pozdrowieniem

                                                                            Czuwaj!

          Organizatorami zajęć z młodzieżą byli państwo Anna i Sławomir Witkowscy.

          ...................................................................................................................................................................................................................

          KONKURS pt. "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"

          9.11.2016 odbył się konkurs czytelniczy pt. „Mistrz Pięknego Czytania”.

          Do udziału w konkursie zgłosiło się dwadzieścioro jeden uczniów z klas I-III SP. Zadaniem uczestników było przygotowanie fragmentu dowolnej książki i odczytanie go, najpiękniej jak potrafią, przed rówieśnikami i komisją konkursową.

          Cele konkursu:

          • promocja czytelnictwa,
          • budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,
          • stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
          • kształtowanie umiejętności pięknego czytania.

          Ocenie podlegały: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

                      „Mistrzem Pięknego Czytania” została Oliwia Sygwart z kl. II,

                      II miejsce – Julia Gbur kl. II,

                      III miejsce – Julia Dobrowolska kl. III i Wojciech Gorczyca kl. II,

                      Wyróżnienie Magdalena Oracz – kl. I.

          Gratulujemy!

          Konkurs przy współpracy p. Elżbiety Strąk, p. Anny Witkowskiej przeprowadziła

          Krystyna Drążek

          ....................................................................................................................................................................................................................

          MÓJ PRZYJACIEL - PIES

                   W dniach 28 września - 6 października uczniowie klasy drugiej wzięli udział w projekcie „ Mój przyjaciel pies”. Celem zajęć było:

          • kształtowanie wrażliwości na potrzeby zwierząt,
          • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

               W trakcie zajęć uczniowie głośno czytali fragmenty książek Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”, Grażyny Gawryluk „Kaktus, dobry pies” i Elżbiety Zubrzyckiej „Czy mogę pogłaskać psa? ”. Dowiedzieli się jakie cechy powinien mieć opiekun psa i jak dbać o swojego czworonoga. Poznali zasady bezpieczeństwa przy obcowaniu z nieznanymi sobie psami.

               W trakcie kolejnych zajęć uczniowie oglądali albumy o rasach psów, wskazywali te, które znają i te, które im się najbardziej podobają. Dokonali podziału ras na cztery podstawowe kategorie: psy pasterskie, do polowania,  towarzystwa i psy gończe. Rozmawiali o tym, jak człowiek wykorzystuje umiejętności tych czworonogów: psy ratownicy, psy pasterskie, przewodnicy niewidomych oraz psy pociągowe na Grenlandii. Na ostatnich zajęciach rysowali swoich psich przyjaciół.

          ....................................................................................................................................................................................................................

          UCZYMY SIĘ PRACY W ZESPOLE

                Noc z 16 na 17 września 2016r. uczniowie klasy czwartej spędzili w szkole na zajęciach integracyjnych.

                Ich celem było:

          • nabywanie umiejętności czynnej i efektywnej współpracy w grupie;
          • rozwijanie właściwych postaw prospołecznych;
          • doświadczanie zespołowego działania i przeżywania;

                 Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 17.00 od zrobienia listy zakupów na kolację i śniadanie oraz wyprawy po nie do sklepu. Po powrocie ze sklepu uczniowie pod okiem wychowawczyni pani Renaty Rabcewicz rozpalili ognisko i piekli kiełbaski. Wieczór był ciepły, idealny do zabawy w berka i chowanego i tym zabawom czwartoklasiści oddali się całym sercem. Po powrocie do szkoły uczestniczyli w wielu jeszcze zabawach integracyjnych takich jak: tratwa, mój tata robi tak, odwracanie koca na drugą stronę stojąc na nim, wyścigu piegów i nie planowanej wojnie poduszkowej.

                 Przed godziną 22.00 wieczorna toaleta, skok w śpiwory i ... nocne czytanie „Mikołajka” Sempe i Gościnnego. Dlaczego „Mikołajka”?  Bo jak mówi Hubert „oni ciągle rozrabiają tak jak my”. Czytali po kolei wszyscy obecni, z krótką  przerwą o północy, gdy uzbrojeni w latarki wędrowaliśmy po ciemnej, pustej szkole, poznając ją z zupełnie innej strony. Powrót i dalsze czytanie, a że po pełnym wrażeń wieczorze sen zaczął morzyć, czytali już tylko najwytrwalsi.      

                 Następny dzień 7.00 rano, wspólne przygotowanie śniadania, zwijanie śpiworów, odnoszenie materaców do sali gimnastycznej. Tu bardzo koleżeński okazał się Bartek , który pomagał wszystkim koleżankom i kolegom, którym śpiwór nie chciał się zmieścić  do worka. W planie było jeszcze puszczanie baniek mydlanych, wszystko było przygotowane tylko płyn okazał się niedobry i bańki nie wyszły. Później uczniowie wzięli udział w akcji „Sprzątania świata” i uporządkowali plac przed szkołą. A potem był mecz, a że się integrowaliśmy dziewczyny grały razem z chłopcami, jednego z goli strzeliła Sandra. Po 12- tej po uczniów zaczęli przyjeżdżać rodzice.

          Zajęcia przeprowadziły panie: Krystyna Drążek i Renata Rabcewicz.

             

          .....................................................................................................................................................................................................................

          NARODOWE CZYTANIE - „QVO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA

                    8 września 2016 r. od godziny 10:30 do godziny 12:00, uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Barcianach wzięli udział w akcji narodowego czytania książki Henryka Sienkiewicza „Qvo vadis”.

          Cel akcji:

          • promowanie kultury słowa,
          • popularyzacja dzieł klasyki polskiej,
          • promocja czytelnictwa wśród rodaków.

                    Organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Barcianach, miejscem pobliski amfiteatr. Czynny udział w akcji wzięli uczniowie: Ola Rutkowska, Norbert Staworko, Zuzia Tomasiewicz, Adrian Gładkowski, Kasia Górecka, Ola Kostyk, Patrycja Jakubowska, Kinga Łapin. Akcji towarzyszył test wiedzy o Henryku Sienkiewiczu pt. „ Sienkiewicz i twórczość”, by odpowiedzieć prawidłowo trzeba było skorzystać ze źródeł informacji. Część uczniów przyniosła swoje egzemplarze „Qvo vadis”, na których prowadząca akcję pani Alicja Szykiewicz stawiała pamiątkowy stempel z oficjalną pieczęcią akcji.

          ....................................................................................................................................................................................................................

          W roku szkolnym 2016/2017
          biblioteka szkolna realizuje Projekt – Priorytet 3
          „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

          W ramach projektu pozyskaliśmy dwanaście tysięcy złotych środków
          z zewnątrz, które w połączeniu z trzema tysiącami środków własnych pozwolą
          na odbudowę księgozbioru dla najmłodszych uczniów.