• ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ

        • Co przewodzi prąd?

            Dlaczego nie można wkładać przedmiotów do gniazdka? Czy metal, plastik i woda przewodzą prąd? A człowiek? Odpowiedź na te pytania to jeden z celówzajęć przeprowadzonych dnia 8 .08.2018 r. Dodatkowo zajęcia wzbogacone zostały o elementy programowania z wykorzystaniem płytki Mekey Makey.  

          Roboty grają w szachy

           

          Na zajęciach połączona została edukacja matematyczna z programowaniem. Zadaniem uczniów było ułożenie skryptów w aplikacji "Blockly", jednocześnie doskonalili umiejętność dodawania, odejmowania jak również rozwiązywania zadań z treścią, Przyjętą formą pracy była praca zespołowa co pozytywnie przełożyło się na umiejętności społeczne. Uczniowie mieli możliwość przekonać się, że nie wygrana jest najważniejsza, a radość ze wspólnej zabawy i nabywanie nowych umiejętności.

           

           


          Forward czyli do przodu... 20, 40, 60 cm - mierzymy odległości różnymi sposobami

          Wprowadzając pomiar długości zaczeliśmy od rzeczy bliskich dziecku. Uczniowie potrafią dostrzec, co jest dłuższe a co krótsze.

          Dokonywaliśmy pomiaru na różne sposoby, np.:za pomocą stóp, łokci, dłoni, centymetra.

          W dalszej części zajęć korzystaliśmy z aplikacji Blockly do programowania robota. Roboty poruszały się według poleceń w zadaniu, uczniowie zaprogramowali je tak, aby zmieniały kolory świateł.

          To była ogromna frajda... :)


          Labirynty, ścieżki, drogi...

          Kolejne zjęcia za nami.

          Za pomocą maty edukacyjnej wprowadzamy kolejne pojęcia kodowania, takie jak: komenda, skrypt, pętla, proponując uczniom zabawy offlainowe, uczace logicznego algorytmicznego myślenia, jak również pracy zespołowej.

          Uczniowie układali skrypty w oparciu o powszechnie rozpoznawalne symbole. Na macie uczą się co będzie w momencie ułożenia strzałki w lewo, a co kiedy ułożą ją prosto. W ten sposób wprowadziłam aplikację do nauki podstaw kodowania Kodable.

           


          Zegar, godzina po godzinie...

          Jak wyglada plan dnia?

          Jak mógłby wyglądać, gdyby tondziecko, w pełni o nim decydowało? W jaki sposób odmierzamy czas? Na te pytania szukalismy odpowiedzi na kolejnych zajęciach "Zaprogramuj Przyszłość".

          Mata edukacyjna została zmieniona w tarczę zegara, tabliczki z cyframi w godziny a wskazówki wycięte z papieru... ale wskazówkami byli też uczniowie, próbując ułożyć za pomocą własnego ciała właściwą godzinę.

          Kontynuacja zajęć była praca w aplikacji Screatch Junior.

           


          Nauka programowania po raz pierwszy

               Uczniowie klas II-III Szkoły Podstawowej uczą się podstaw programowania z Fundacją  Orange i Stowarzyszeniem Mistrzów Kodowania. Zajęcia odbywają się w ramach projektu "Zaprogramuj Przyszłość". Trenerzy przygotowali nauczycieli do prowadzenia lekcji z programowania i wykorzystywania umiejętności cyfrowych w praktyce. Szkoła otrzymała zestawy do programowania atrakcyjnych zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety.  Wszyscy uczestnicy w trakcie takiego spotkania mieli okazję poznać podstawy programowania i rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Nauka programowania, oprócz nauki komend programistycznych, umożliwia dzieciom zdobycie także innych umiejętności niezbędnych na każdym etapie procesu edukacyjnego, takich jak trening umiejętności rozwiązywania problemów, rozwijanie myślenia praktycznego i abstrakcyjnego. Nauka skupiania uwagi i cierpliwości poszukiwania własnej drogi. Zajęcia prowadzone będą przez Panią Magdalenę Zaborowską. Czeka nas fantastyczna zabawa!

           

          Magda Zaborowska